گاز زنون در موشک های هوایی

زنون یک گاز بی اثر است که از جو زمین حاصل می شود و همچنین می تواند به صورت تجاری در واحد های جداسازی هوا به عنوان محصول جانبی جداسازی اکسیژن و ازت تولید شود .زنون یک گاز نجیب بی رنگ ، بی بو ، بی مزه و قابل اشتعال و بدون واکنش است .زنون هنگام عبور جریان الکتریکی از آن ،نور آبی راساطع می کند این گاز در ظروف شیشه ای بسته یا فلز تحت فشار و دمای استاندارد ذخیره می شود .

 

مهمترین گاز نادر مورد استفاده در هوافضا XENON است که از پتانسیل یونیزاسیون بسیار بالا ، چگالی بالا و ظرفیت گرمایی بسیار کمی برخوردار است .موتور های یونی یک تکنیک نوآورانه برای حرکت موشک ها و ماهواره ها به فضا می باشد .یک پرتوی یونی ابتدا از زنون و سپس با استفاده از میدان الکتریکی یا مغناطیسی برای سرعت بخشیدن به یون ها استفاده می شود .علاوه بر این وزن مولکولی بالای زنون باعث افزایش عملکرد خاص الکترون ها می شود که به نسبت فشار زیادی به آنها وارد می کند .

گاز زنون در صنعت هوا و فضا برای پیش رانش فشار یونی استفاده می شود فناوری که از پرتوهای یونی برای پیشران موشک ها فضایی استفاده می کنند .

به عبارت ساده پرتوهای یونی در ابتدا با زنون یونیزه کننده و سپس با استفاده از یک میدان الکتریکی یا مغناطیسی برای سرعت بخشیدن به یونها ایجاد می شود .انرژی مورد نیاز برای تولید مزارع معمولا از سلول های خورشیدی گرفته می شود .

صنایع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

50 − 43 =