مخلوط های گاز تنفسی :

مخلوط گازی تنفسی؛ گازی است که عناصر آن برای تنفس استفاده می شوند و اکسیژن یکی از اجزاء اصلی مخلوط تنفسی است ؛ همچنین هوا یکی از شناخته شده ترین و طبیعی ترین عناصرگاز تنفسی است. هر مخلوط گازی باید دقیقا برای نوع خاص از غواصی تولید شود. پارامترهایی مانند عمق غواصی، مدت زمان غواصی و زمان رفع فشار متناظر، از جمله عوامل کلیدی برای تعیین عناصر اصلی این گازها هستند. دیگر گازهای تنفسی برای بهبود عملکرد هوا، کاهش خطر بیماری های فشاری در ریه، کاهش خواب آلودگی ناشی از غلظت بالای نیتروژن و امنیت غواصی در عمق زیاد؛ مورد استفاده قرار می گیرند که این گازها برای استفاده در فشار محیط و فشار های کمتر از آن، معمولاً مخلوطی از هوای معمولی با درصد بیشتری از اکسیژن هستند. رایج ترین گازهای تنفسی عبارت اند از : نیتروکس Nitrox  ، هلیوکسHeliox  ، تریمیکس Trimix

ویژگی مخلوط های گاز تنفسی :

مخلوط گازی تنفسی باید حاوی مقدار کافی اکسیژن باشد و به هیچ عنوان گاز های مضر مانند مونوکسید و دی اکسید کربن در آن نباشد.

نیتروکس :

نیتروکس، مخلوطی از اکسیژن و نیتروژن است که برای غواصی در عمق حداکثر 50 متر مورد استفاده قرار میگرد که یکی از انواع مخلوط های گاز تنفسی میباشد، که میزان اکسیژن موجود در آن غنی‌تر یا بیشتر از ۲۱٪ گردیده است. نام دیگر آن، اکسیژن غنی شده هوا میباشد که مقدار اکسیژن بیشتری دارد. ترکیب رایج نیتروکس از 40 درصد اکسیژن در نیتروژن تشکیل می شود که بهEAN40  نیز معروف است و یا ترکیب 36 درصد اکسیژن در نیتروژن که به EANx36 معروف است.

هلیوکس :

هلیوکس، مخلوطی از هلیوم و اکسیژن است. مخلوط هلیوم و هوا نیز سبب می شود تا تاثیر نامطلوب اکسیژن و نیتروژن در عمق زیاد حذف شود و تنفس تحت فشار بالا راحت تر باشد. گرانروی هلیوکس همانند هوا است اما چگالی آن بسیار کمتر است. هلیوکس از دهه ۱۹۳۰ درصنعت پزشکی مورد استفاده است و از آن زمان تا کنون به دلیل چگالی کم آن، کاربردش بیشتر هم شده ‌است. هلیوکس نوعی درمان برای بیماران مشکلات تنفسی میباشد . این مخلوط گازی نسبت به هوای معمولی مقاومت کمتری در مجرای تنفسی بیمار پدید می‌آورد که در نتیجه دم و بازدم بیمار آسان تر خواهد بود و توان کمتری صرف این کار می‌شود. همچنین از هلیوکس در فاز عمیق غواصی فنی استفاده می‌شود .  به عنوان مثال، 50 درصد اکسیژن در بالانس گاز هلیوم، به غواصان حرفه ای اجازه می دهد تا در عمق 150 متر برای بازرسی، تعمیر و انجام امور ساختمانی مرتبط با صنعت نفت دریایی کار کنند.

تریمیکس :

تریمیکس ترکیبی از اکسیژن، هلیوم و نیتروژن است. نیتروژن، معمولاً درصد کمی به هلیوکس اضافه می شود تا تریمیکس ایجاد شود. به این ترتیب خطر سندرم عصبی فشار بالا که با تنفس هلیوم مشاهده می شود، کاهش خواهد یافت. تریمیکس برای عمیق ترین غواصی ها، معمولاً در عمق بیشتر از 150 متر کاربرد دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت مخلوط گازی تنفسی با واحد بازرگانی تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

گاز میکسگاز میکس تنفسیگاز میکس تنفسی در اصفهانگاز میکس خلوص بالاگاز میکس غواصیمخلوط گازیمخلوط گازی تنفسیمخلوط گازی خلوط بالامخلوط گازی طبیمخلوط گازی غواصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *