گاز پروپان

گاز پروپان

گاز پروپان با فرمول شیمیایی c3H8 می باشد. گاز طبیعی، دارای 90% متان؛ 50 % پروپان و دیگر گاز ها میباشد.گاز پروپان سومین عضو از آلکان ها می باشد، که از سه کربن تشکیل شده است. این گاز، گازی بی رنگ، بی بو و بسیار قابل اشتعال نقطه جوش 43- ، نقطه ذوب 188- درجه سانتی گراد، چگالی 49300 و جرم مولکولی 44.1 است. و در دمای 43- درجه سانتی گراد به گاز مایع تبدیل می شود. گاز پروپان در حالت عادی به شکل گاز ولی قابل متراکم شدن به صورت مایع قابل حمل است. معمولا محصولات چاه های نفت است و از اختلاط 10تا 50 درصد گاز بوتان با این گاز، گاز مایع حاصل می شود. تجزیه گاز پروپان منجر به تولید کردن مونواکسید کربن و دی اکسید کربن می شود.

 

گاز پروپان

فروش گاز پروپان:

شرکت گاز اردستان، تامین کننده ی گاز پروپان با خلوص 3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز متان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز پروپان:

گاز پروپان از خانواده الکین می باشد که در شرایط استاندارد یک گاز بی رنگ با طمع نسبتا شیرین؛ که هم به صورت خالص و هم ترکیب با دیگر گازها می باشد. برای افزایش ایمنی در هنگام جابه جایی و جلگوگیری از خطرات احتمالی، به پروپان مایع اتیل مرکاپتان تزریق می شود که بویی شبیه تخم مرغ گندیده دارد. یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین ترکیبات گاز پروپان، مخلوط گاز پروپان با متان است با نام تجاری G21 به فروش می رسد. گاز پروپان برای نگهداری و انبار داری، بسیار آسان تر از گاز طبیعی است. پروپان مایع یکی از معمولی ترین انواع ال پی جی می باشد، که دارای سه اتم کربن و هشت اتم هیدروژن است و در گروه گاز های بدست آمده از گاز های مایع نفتی است که شامل پروپان، بوتان، پروپیلن، بوتادین، بوتیلن، ایزو بوتیلن و ترکیبی از این قبیل است.

طرز تهیه ی گاز پروپان:

پروپان از ساختار نفت خام و گاز طبیعی است که به وسیله عملیات پالایش و پردازش از این مواد به دست می آید. پروپان از نفت خام گرم شده با استفاده از یک برج تقطیر استخراج می شود. این گاز یک سوخت فسیلی است و به طور طبیعی در ترکیبات با هیدروکربن های دیگر یافت می شود. پروپان از گاز طبیعی ساخته نشده است؛ زیرا از گاز طبیعی جدا شده است.
مهم است که بدانیم که گاز طبیعی خام، همانطور که چاه گاز را ترک می کند، حاوی گازهای دیگر (از جمله گاز پروپان) و ناخالصی هایی است. پروپان مایع در تانک حمل شده و سپس در سیلندر به عنوان سوخت ذخیره می‌شود.

گرید و خلوص گاز پروپان:

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌ گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست. گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

درجه خلوص

ناخالصی

گرید

99.5%

5000

2.5

99.9%

1000

3

99.95%

100

4

تاریخچه گاز پروپان:

پروپان در سال 1857 توسط شیمیدان فرانسوی مارسلین بارتلت شناخته شد و در سال 1911 بهرگیری از آن به شکل تجاری انجام شد. پروپان یکی از اجزای مخلوط گازهای مایع LPG به حساب می آید. به علت نقطه جوش کم در کپسول های خوراک پزی نیز استفاده می شود.

نکات ایمنی:

پروپان گازی است قابل اشتعال که در صورت بالا بودن غلظت گاز اکسیژن در محیط؛ باعث انفجار می شود. در انبار و نگهداری این سیلندرها باید توجه شود و در کنار اکسید کننده ای مانند اکسیژن یا گاز نیتروس اکساید نباید ذخیره شود. همچنین سیلندرهای حاوی گاز پروپان؛ بایستی ازگرما و جرقه دور باشد و در حمل و نقل آنها نهایت دقت و توجه بکار رود. گاز پروپان تحت فشار می باشد و باید از لوازم تقلیل فشار (رگلاتور) استفاده کرد و محل نگهداری این گاز باید دارای تهویه مناسب باشد.

خطرات گاز پروپان:

گاز پروپان در صورت تماس با پوست و چشم، تاثیری بر روی پوست ندارد ولی اگر گاز پروپان تحت فشار زیاد به صورت مایع تبدیل شده باشد می تواند باعث خارش چوست، کرختی و بی حسی شود. این گاز به شدت آتشزا بوده و باید از گرما و جرقه به دور باشد. دمای خود اشتعالی گاز پروپان 450°C درجه سانتیگراد می باشد. پروپان تحت فشار بالا، به سیستم عصبی انسان آسیب می رساند.

کاربرد گاز پروپان:

1-

استفاده به عنوان سوخت پاک در صنایع نظامی، کشاورزی، دامداری، مرغداری، کوره‌ های سفال

2-

استفاده در صنایع آهن و فولاد مانند سوخت مشعل کوره‌ های گرمایشی، آماده سازی سطوح تابشی

3-

استفاده در انواع شناورها در دریا و سکوهای نفتی، گازی و پروژه‌های دریایی و خشکی

4-

استفاده برای کالیبراسیون آنالایزرهای کنترل کیفیت در صنایع پتروشیمی

5-

استفاده در خوراک پتروشیمی‌ها جهت تولید محصولات با ارزش تر

6-

استفاده برای گرم کردن مکان های صنعتی و آپارتمان ها

7-

استفاده جهت پخت ‌وپز در هتل ها و رستوران ها

8-

استفاده در تولید و تست تجهیزات گرمایشی

9-

استفاده در آزمایشگاه‌ ها و مراکز تحقیقاتی

10-

استفاده در اسپری های مطبوع ‌کننده هوا

11-

استفاده در سیستم‌ های تهویه مطبوع

12-

استفاده برای خشک کردن غلات

13-

استفاده در بالن‌های هوای گرم

14-

استفاده در صنعت فیلم‌ سازی

15-

استفاده در صنایع جوشکاری

16-

استفاده در کابل سازی‌ها

خرید سیلندر | کپسول پروپان و قیمت گاز پروپان:

جهت تهیه و خرید کپسول گاز پروپان با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی ، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر پروپان ، پالت گاز پروپان و … ) و دریافت قیمت سیلندر پروپان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان به شماره 03133863330 تماس حاصل فرمایید.

گاز پروپانگاز های خالص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =