گاز نئون با نماد انحصاری  Ne، عدد اتمی 10 ، بی رنگ در طبیعت و یا گاهی به رنگ قرمز ، غیر سمی ، نقطه جوش 246.046- ،  تقطه ذوب 248.59- و چگالی 0.00825 میباشد. ویژگی سرمازایی نئون 40 برابر هیلوم مایع و 3 برابر هیدروژن مایع است. فراوان ترین ایزوتوپ آن، ایزوتوپ نئون 20 است.

فروش گاز نئون :

شرکت گاز اردستان ، ارائه دهنده ی گاز نئون  با خلوص3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز نئون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گاز نئون روی آیکون روبه رو کلیک کنید ←

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز نئون :

گاز نئون یک گاز بی اثر و تک اتمی است ولی در ترکیب با فلوئور در آزمایشگاه ، ترکیبات رنگین جالبی پدید می آید. یون‌های +Ne و +NeH و +NeAr و +HeNe نیز در طیف ‌سنجی جرمی مشاهده شده ‌اند. نئون در مقیاس جهانی ، فراوانی زیادی دارد و بعد از هیدروژن، هلیوم ، اکسیژن ،کربن ، پنجمین عنصر فراوان در جهان است. ولی به علت داشتن فشار بخار بالا در دماهای بسیار پایین مقدار آن در زمین کمیاب است. این گاز از اکسیژن و نیتروژن سبک تر است و به همین دلیل به سمت لایه های بالایی جو حرکت میکند ولی قدرت بالایی برای پرواز ندارد.

طرز تهیه ی گاز نئون :

نئون گازی ست که در جهان نسبت 1 به 750 و در کره زمین نسبت 1 به 55 است. فراوانی گاز نئون در هوا به حدی است که میتوان آن را از هوا استخراج کرد. در فرآیند تقطییر جز به جز هوا مایع، به علت نقطه جوش پایین نئون و نیتروژن؛ به صورت گاز باقی میماند و گاز حاصل دارای 3 تا 10 مخلوط نئون و هلیوم است. نیتروژن باقی مانده از نئون با رفتن به دستگاه دفلگماتور ( یک تیوب تقطیر است ) کندانسور می شود و بخش اعظم نیتروژن جداسازی میشود. سپس برای عملیات جداسازی، در دستگاه جذب کننده- دفلگاتور فرستاده میشود  و در آخر برای حذف نیتروژن باقی مانده از میان کلسیم کاربید، از حرارت عبور داده میشود  تا با ایجاد ترکیب کلسیم سیانامید، نیتروزن به طور کامل حذف شود. مخلوط نهایی حاوی 75 % نئون و 25 % هلیوم میباشد که برای جداسازی این دو گاز ، با عبور دادن  آن از میان تیوی های سرد شده با نیتروژن مایع به دست می آید. هوا تنها منبع نئون در کره زمین میباشد و اغلب از جداسازی و تقطیر جز به جز هوای مایع بدست می آید. مخلوط های مختلف گاز نئون از فرآیند شیمیایی و فیزیکی خالص سازی میشود.

گرید و خلوص گاز نئون :

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست.  گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

گرید

ناخالصی

درجه خلوص

4.5

50

99.9995%

5

10

99.9999%

تاریخچه گاز نئون  :

نئون یک کلمه یونانی Neos به معنی جدید می‌باشد ، زیرا آخرین گازی بود که در دسته ی گاز های نجیف کشف شد. این گاز توسط ویلیام رمزی و موریس و در سال 1898 کشف شد. دو گاز دیگر نظیر کریپتون و زنون را نیز کشف کردند. چگالی گاز نئون برابر با دو سوم چگالی هوا است. نئون به شکل گاز با مولکول های که حاوی یک اتم نئون میباشند، یافت شد. نئون یک گاز نادر است و در قسمت اول اتمسفر زمین در ارتفاع 65000 متری یافت میشود که با سرد کردن هوا و تقطیر آن میتوان مایع برودتی نئون بدست آورد؛ همچنین مولکول های یونی و واندروالسی از ترکیبات نئون نیز تاکنون دیده شده اند.

نکات ایمنی :

گاز نئون گازی غیرسمی است که در شرایط عادی نمیتواند خطر برای انسان ایجاد کند. این گاز، همانند گاز هلیوم با تنفس نیز جذب بدن میشود و اولين علائم آن ، خفگي با تنفس هاي سريع ، شديد و کمبود اکسيژن میباشد ؛ که پس از آن هوشياري فرد کاهش مي يابد و عضلات فعاليت خود را از دست ميدهند. به تدريج کليه حواس پنجگانه از بين ميروند و فرد احساس خستگي شديد ميکند. در ادامه به تدريج ، تهوع و استفراغ در فرد رخ ميدهد و با از دست دادن هوشياري تشنج کرده و در کما فرو ميرود و در نهايت به مرگ فرد منتهي ميشود.

خطرات گاز نئون  :

این گاز سریع تبخیر میشود و سبب میشود که حالت فوق اشباع در هوا ایجاد شود که با انتشار آن سبب خفگی میشود. همچنین در صورت تماس مستقیم دست با این گاز؛ باعث یخ زدگی بافت های بدن میشود و در صورت ریختن نیز باعث آسیب و یخ زدگی میشود . علائم گاز نئون سردرد ، تهوع ، سرگیجه ، استفراغ ، بیهوشی و مرگ را به دنبال دارد و زمانيکه ميزان اکسيژن محيط پايين باشد، طي چند ثانيه مرگ اتفاق مي افتد.

کاربرد گاز نئون :

 • استفاده از گاز نئون در پر کردن  لامپ نئونی و در ساخت تابلو های تبلیغاتی و هشدار

 • استفاده از گاز نئون در شناساگرهای اخطار دهنده در خطوط برق با ولتاژ بالا

 • استفاده از گاز نئون با مخلوط با هلیوم در آشکارسازهای ذره ای

 • استفاده از گاز نئون در ساخت تیوب وکیوم

 • استفاده ازگاز نئون در ساخت چراغ قوه های فلورسنت

 • استفاده از گاز نئون در خطوط مخابراتی تلفن

 • استفاده از گاز نئون به عنوان گاز حامل در کروماتوگرافی گازی

 • استفاده از گاز نئون و مخلوط گاز اکسیژن در غواصی

 • استفاده از گاز نئون مایع در صفحه نمایش پلاسما

 • استفاده از گاز نئون به عنوان خنک کننده

 • استفاده از گاز نئون در نمایشگرهای  ولتاژ بالا

 • استفاده از گاز نئون در چراغ چشمک زن

 • استفاده از گاز نئون در تیوب موج سنج

 • استفاده از گاز نئون در ساخت تلویزیون

 • استفاده از گاز نئون درصنعت لیزر

 • استفاده از گاز نئون در بازدارنده برقی

 • استفاده از گاز نئون در تونل اندازه گیری موج

خرید سیلندر/کپسول نئون و قیمت گاز نئون :

جهت تهیه و خرید کپسول گاز نئون با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی ، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر نئون ، پالت گاز نئون و … ) و دریافت قیمت سیلندر نئون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

فروش گاز نئون، خرید کپسول نئون، فروش سیلندر گاز نئون، تامین گاز نئون، خرید سیلندر نئون، خرید نئون گرید بالا، گاز نئون، نئون خلوص بالا، فروش گاز نئون در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *