گاز متان 

گاز متان با فرمول مولکولی CH4 به عنوان سوخت بکار می‌ رود. متان ساده‌ ترین عضو خانواده آلکان ها است. در شرایط استاندارد دما و فشار این گاز بی بو، بی‌رنگ، ناقطبی و نافذتر و سبک‌ تر از هوا است و اولین ترکیب سلسله هیدروکربن‌ های اشباع شده به شمار می‌رود. لازم به ذکر است این گاز در آب خاصیت انحلال پذیری ندارد و نقطه ذوب آن ۱۸۲- و نقطه جوش آن ۱۶۱٫۵- درجه سلسیوس و چگالی نسبی آن 0/4  است، همچنین لازم به ذکر است این گاز وقتی مایع شود سبک تر از آب است.

فروش گاز متان:

شرکت گاز اردستان، ارائه دهنده ی گاز متان با خلوص 3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 و 80 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز متان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. 

گاز متان

مشخصات فیزیکی و شیمیایی متان:

متان ماده‌ای است که ساختار چهار وجهی دارد و از اتصال چهار اتم هیدروژن و یک اتم کربن به وجود می آید. این گاز در طبیعت از تجزیه و پوسیده شدن مواد آلی به ویژه فساد گیاهان در مرداب‌ ها حاصل می‌شود، به همین جهت نام دیگر آن گاز مرداب است. همچنین یکی از اجزای اصلی (بیش از ۹۷%) گاز طبیعی است. متان در دمای اتاق و فشار استاندارد گازی بی رنگ و بی بو است که به آسانی درهوا می‌ سوزد و تشکیل آب و کربن دی اکسید می‌ دهد و  شعله آن آبی کمرنگ و تا حدودی بسیار داغ است. یکی از معروف ترین ترکیبات گاز متان مخلوط گاز متان و گاز آرگون است که بعنوان گاز دستگاه XRF و با نام تجاری پی ده (p10)  به فروش می رسد و یا مخلوط LEL در گاز هوای خشک یا گاز Z-Air است.

طرز تهیه ی متان:

منبع اصلی متان، طبیعت است و جدا از منابع گاز طبیعی؛ متان را می توان با تولید بیوگاز با تجزیه مواد آلی مانند: کود کشاورزی، آب پسماند و پسماندهای جامد شهری تهیه نمود. همچنین گاز متان را می توان برای مصارف صنعتی به وسیله پاره ای از واکنش های شیمیایی از گازهای موجود در جو، معادن زغال سنگ و هیدروژن را بدست آورد. جهت تهیه متان؛ نیاز به باقیمانده نباتی، حیوانی و یا نیاز به زغال سنگ می باشد.

گرید و خلوص متان:

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست. گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

گرید

ناخالصی

درجه خلوص

3

 1000

99.9%

3.5

500

99.95%

4

100

99.99%

4.5

50

99.995%

تاریخچه گاز متان:

متان توسط فیزیکدان الساندرو ولتا در سال 1778 کشف شد. این گاز از تجریه و پوسیده شدن مواد آلی به ویژه فساد گیاهان در مرداب ها حاصل می شود.

نکات ایمنی متان:

متان سمی و محرک نیست. این گاز قابلیت اشتعال دارد که در غلظت های بالا باعث انفجار می شود. لذا در انبارش و نگهداری این سیلندرها؛ می‌بایست نهایت دقت و توجه را داشت و به هیچ وجه در کنار سیلندرهای اکسید کننده مثل گاز اکسیژن و گاز نیتروس اکساید ذخیره نگردد.

خطرات گاز متان(CH4):

گاز متان درتماس با پوست یا چشم، محرک نمی باشد. این گاز خفه کننده و قابل اشتعال است و در غلظت های بالا توانایی جانشین شدن به جای اکسیژن را دارد.

کاربرد گاز متان:

1-

استفاده برای سنتز مواد شیمیایی دیگر مانند استیک اسید، استیلن و برخی از حشره کش ها

2-

استفاده در نیروگاه های برق به عنوان سوخت استفاده شده و برق

3-

استفاده به عنوان سوخت خودرو ها در جایگاه های سوخت CNG

4-

استفاده در موشک ها و راکت ها به عنوان سوخت

5-

استفاده درکلرومتان مواد اولیه پلاستیک

6-

استفاده از در مواد شیمیایی و حشره کش

7-

استفاده در مصارف خانگی

خرید سیلندر | کپسول متان و قیمت گاز متان :

جهت تهیه و خرید کپسول گاز متان با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر متان، پالت گاز متان و … ) و دریافت قیمت سیلندر متان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان به شماره 03133863330 تماس حاصل فرمایید.

Related posts:

گاز متانگاز های خالص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =