زنون عنصری با علامت انحصاری XE با عدد اتمی 54 ، جرم اتمی 131.30، چگالی 5.761 ، نقطه جوش 108- ، نقطه ذوب 111.75 – ، غیر قابل اشتعال ، بی بو ، به رنگ آبی کدر، غیر واکنشی و دارای 9 ایزوتوپ پایدار و 40 ایزوتوپ ناپایدار است. حلال بسیار خوبی است که میتواند مولکول های زیستی و حتی آب را حل کند. چگالی زنون بیشتر از گرافیک است و تحت فشار بالا ؛ فاز فلزی تشکیل میدهد .

فروش گاز زنون :

شرکت گاز اردستان، ارائه دهنده ی گاز زنون با خلوص3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز زنون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گاز زنون روی آیکون روبه رو کلیک کنید ←

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز زنون :

ترکیبات زنون رنگی ؛ اما بیشتر آن بی رنگ است و دارای 8 ایزوتوپ و 1 ایزوتوپ تا حد رادیواکتیو با وزن مولکولی 131.29 است. زنون در غلظت 0.086 PPM در جو وجود دارد. و مقدار آن در زمین بسیار کم  و کمیاب است. زنون سمی نیست ولی ترکیبات آن خاصیت اکسیداسیون قوی وبسیار سمی دارد. ثابت دی الکتریک برابر ۱٫۰۰۱۲  ، غیرقابل سوختن و  غیر سمی است که از نظر شیمیایی غیرفعال است، اما کاملاً بی اثر نیست. ترکیب‌های زنون عبارت‌اند از: فلوروید زنون(II)، هگزا فلوروید زنون، فلورید زنون (I)، اکسید زنون(VI) پرگزنات سدیم .

طرز تهیه ی گاز زنون :

زنون در زمین کمیاب  و ناچیز است. یکی از محصولات جانبی، جداسازی نیتروژن و اکسیژن هوا میباشد. جداسازی اکسیژن و نیتروژن با تقطییر جز به جز انجام میشود و اکسیژن حاصل شده ؛ حاوی مقادیر کمی زنون و کریپتون میباشد که با تقطیر دوباره این گاز ها جدا میشوند. ولی استخراج گاز زنون از هوا ، بسیار هزینه بر است و یک روش تولید دیگر از تقطیر جز به جز هوا میباشد.

گرید و خلوص گاز زنون :

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست.  گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

گرید

ناخالصی

درجه خلوص

4

100

99.99%

5

10

99.999%

تاریخچه گاز زنون  :

در سال 1898 دانشمندانی همچون رامسی و تراورس به جستجوی سه گاز جدید باقی مانده در هوای مایع پرداختند (زنون ، نئون و کریپتون ) . نام زنون از واژه یونانی  xenos به معنی ( غریب ) نام گذاری شد. پس از آن در سال 1898 در انگلستان ویلیام رامسی هوای مایع را کشف کرد . کشف هلیم و آرگون این اندیشه را به وجود آورد که احتمال دارد عناصر دیگری از گروه گازهای بی اثر وجود داشته باشد.

نکات ایمنی :

زنون در ظروف شیشه ای در بسته در فشار و دمای استاندارد نگهداری میشود و کاهش اکسیژن هوا باعث تغییر اثرات گاز زنون منجبر میشود. چگالی این گاز از هوا بیشتر است، درنتیجه این گاز جز گازهای سنگین میباشد و در لایه های زیرین جو بیشتر یافت میشود و برعکس هلیوم که به لایه های بالایی فرار میکند. خرید گاز زنون بسیارکار استرس زا است چون برای امور تحقیقاتی و آزمایشگاهی استفاده میشود که میتواند خلوص گاز هم بر روی دستگاه های تجزیه ای و هم نتایج آزمایشگاهی تاثیر بگذارد. برای گازهای خاص مثل زنون از سیلندرها و تهجیزات خاص استفاده میشود مانند رگلاتور و… همچنین در این سیلندرها از مواد خاص و یکپارچه استفاد میشود که برای گاز زنون از سیلندر های تحت فشار فولادی و آلومینیمی استفاده میشود.

خطرات گاز زنون  :

زنون گازی ساکن است که خاصیت خفقان آور دارد و تنفس مقداری از آن باعث سرگیجه ، حالت تهوع ، استفراغ ، کم شدن هوشیاری و مرگ میشود. زنون یکی از گازهای کمیاب جو است که غیر سمی بوده و از نظر شیمیایی ساکن است. در دمای بسیار پایین (244- درجه سانتیگراد) جانوران در تماس با این گاز منجمد می شوند اما اثرات اکولوژیکی طولانی مدتی ایجاد نمی کند.

کاربرد گاز زنون :

  • استفاده گاز زنون در ساخت لوله های لومینسانس

  • استفاده از گاز زنون در لامپهای فلاش زن در عکاسی

  • استفاده از گاز زنون در صنعت لیزر نظیر ایگزایمر و یونی

  • استفاده از گاز زنون در فلویوریتمری

  • استفاده از گاز زنون در پزشکی مانند بی حسی و یا اسکن جریان خون

  • استفاده گاز زنون در نیروگاه های انرژی هسته ای

  • استفاده از گاز زنون در مصارف روشنایی مانند لامپ های سدیم و جیوه یا لامپ های استروبوسکوپی

  • استفاده از گاز زنون در صنعت خودرو سازی

  • استفاده از گاز زنون در طیف سنجی و اکسید کننده برخی ترکیبات

خرید سیلندر/کپسول زنون و قیمت گاز زنون :

جهت تهیه و خرید کپسول گاز زنون با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی ، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر زنون ، پالت گاز زنون و … ) و دریافت قیمت سیلندر زنون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

فروش گاز زنون، کپسول گاز زنون، سیلندر گاز زنون، خرید کپسول زنون، تامین زنون در اصفهان، زنون گرید بالا، خرید زنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *