گاز زنون

گاز زنون

زنون عنصری با علامت انحصاری XE با عدد اتمی 54، جرم اتمی 131.30، چگالی 5.761 ، نقطه جوش 108- ، نقطه ذوب 111.75 – ، غیر قابل اشتعال، بی بو، به رنگ آبی کدر، غیر واکنشی و دارای 9 ایزوتوپ پایدار و 40 ایزوتوپ ناپایدار است. حلال بسیار خوبی است که میتواند مولکول های زیستی و حتی آب را حل کند. چگالی زنون بیشتر از گرافیک است و تحت فشار بالا ؛ فاز فلزی تشکیل می دهد.

گاز زنون

فروش گاز زنون:

شرکت گاز اردستان، ارائه دهنده ی گاز زنون با خلوص 3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10 ، 20 ، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز زنون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز زنون:

ترکیبات زنون رنگی؛ اما بیشتر آن بی رنگ است و دارای 8 ایزوتوپ و 1 ایزوتوپ تا حد رادیواکتیو با وزن مولکولی 131.29 است. زنون در غلظت 0.086 PPM در جو وجود دارد. و مقدار آن در زمین بسیار کم و کمیاب است. زنون سمی نیست ولی ترکیبات آن خاصیت اکسیداسیون قوی و بسیار سمی دارد. ثابت دی الکتریک برابر ۱٫۰۰۱۲ ، غیرقابل سوختن و  غیرسمی است که از نظر شیمیایی غیرفعال است، اما کاملاً بی اثر نیست. ترکیب‌های زنون عبارت‌اند از: فلوروید زنون(II)، هگزا فلوروید زنون، فلورید زنون (I)، اکسید زنون(VI) پرگزنات سدیم.

طرز تهیه ی گاز زنون:

زنون در زمین کمیاب و ناچیز است. یکی از محصولات جانبی، جداسازی نیتروژن و اکسیژن هوا می باشد. جداسازی اکسیژن و نیتروژن با تقطییر جز به جز انجام می شود و اکسیژن حاصل شده؛ حاوی مقادیر کمی زنون و کریپتون می باشد که با تقطیر دوباره این گاز ها جدا می شوند. ولی استخراج گاز زنون از هوا، بسیار هزینه بر است و یک روش تولید دیگر از تقطیر جز به جز هوا می باشد.

گرید و خلوص گاز زنون:

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست.  گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

گرید

ناخالصی

درجه خلوص

4

100

99.99%

5

10

99.999%

تاریخچه گاز زنون:

در سال 1898 دانشمندانی همچون رامسی و تراورس به جستجوی سه گاز جدید باقی مانده در هوای مایع پرداختند (زنون ، نئون و کریپتون ). نام زنون از واژه یونانی xenos به معنی (غریب) نام گذاری شد. پس از آن در سال 1898 در انگلستان ویلیام رامسی هوای مایع را کشف کرد. کشف هلیم و آرگون این اندیشه را به وجود آورد که احتمال دارد عناصر دیگری از گروه گازهای بی اثر وجود داشته باشد.

نکات ایمنی:

زنون در ظروف شیشه ای در بسته در فشار و دمای استاندارد نگهداری می شود و کاهش اکسیژن هوا باعث تغییر اثرات گاز زنون منجر به می شود. چگالی این گاز از هوا بیشتر است، درنتیجه این گاز جز گازهای سنگین می باشد و در لایه های زیرین جو بیشتر یافت می شود و برعکس هلیوم که به لایه های بالایی فرار می کند. خرید گاز زنون بسیار کار استرس زا است چون برای امور تحقیقاتی و آزمایشگاهی استفاده می شود که می تواند خلوص گاز هم بر روی دستگاه های تجزیه ای و هم نتایج آزمایشگاهی تاثیر بگذارد. برای گازهای خاص مثل زنون از سیلندرها و تهجیزات خاص استفاده می شود مانند رگلاتور و… همچنین در این سیلندرها از مواد خاص و یکپارچه استفاد می شود که برای گاز زنون از سیلندر های تحت فشار فولادی و آلومینیمی استفاده می شود.

خطرات گاز زنون:

زنون گازی ساکن است که خاصیت خفقان آور دارد و تنفس مقداری از آن باعث سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، کم شدن هوشیاری و مرگ می شود. زنون یکی از گازهای کمیاب جو است که غیر سمی بوده و از نظر شیمیایی ساکن است. در دمای بسیار پایین (244- درجه سانتیگراد) جانوران در تماس با این گاز منجمد می شوند اما اثرات اکولوژیکی طولانی مدتی ایجاد نمی کند.

کاربرد گاز زنون:

1-

استفاده در مصارف روشنایی مانند لامپ های سدیم و جیوه یا لامپ های استروبوسکوپی

2-

استفاده در پزشکی مانند بی حسی و یا اسکن جریان خون

3-

استفاده در طیف سنجی و اکسید کننده برخی ترکیبات

4-

استفاده در صنعت لیزر نظیر ایگزایمر و یونی

5-

استفاده در لامپهای فلاش زن در عکاسی

6-

استفاده در نیروگاه های انرژی هسته ای

7-

استفاده در ساخت لوله های لومینسانس

8-

استفاده در صنعت خودرو سازی

9-

استفاده در فلویوریتمری

خرید سیلندر | کپسول زنون و قیمت گاز زنون:

جهت تهیه و خرید کپسول گاز زنون با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر زنون، پالت گاز زنون و … ) و دریافت قیمت سیلندر زنون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان به شماره 03133863330 تماس حاصل فرمایید.

 

گاز زنونگاز های خالص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 2