اتان یک ترکیب شیمیایی با فرمول C2H6  است در گروه هیدروکربنی آلکان ها قرار دارد که دارای دو کربن، بدون بو، بدون رنگ، آتشزا، حلال در آب، غیر قطبی و چگالی آن بیشتر از هوا میباشد. جرم مولکولی 30.08 نقطه ذوب 183- ، نقطه جوش 89- ، غلظت بخار آن 1.1، فشاربخار آن 85.3 و چگالی بخار 0.079 است. اصلی ترین منبع تجاری اتان گاز طبیعی می باشد. اتان به وسیله فرآیند جذب یا تراکم جزئی، جدا سازی می گردد. پس از تقطیر، حجم نسبی اتان نیز به عنوان یک محصول جانبی در فرآیند پالایش نفت به دست می آید.

فروش گاز اتان :

شرکت گاز اردستان ، ارائه دهنده ی گاز اتان با خلوص3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز اتان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گاز اتان روی آیکون روبه رو کلیک کنید ←

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز اتان :

گاز اتان از نظر فراوانی دومین گاز موجود در گاز طبیعی است و بین 1 تا 6 درصد از گاز طبیعی استخراج شده که منابع گازی را تشکیل می‌دهد. در صنعت از گاز اتان هم بصورت خالص و هم به صورت ترکیب با گازهای دیگر استفاده می شود .یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین ترکیبات گاز اتان، مخلوط گاز اتان با سایر هیدروکربن ها برای شبیه سازی محیط گاز طبیعی Natural Gas است که در مناطق انتقال گاز بسیار پرکاربرد می باشد.

طرز تهیه ی گاز اتان :

اتان؛ جز دوم تشکیل دهنده گاز طبیعی است؛ که آن را از گاز نفتی یا از گاز طبیعی جدا میکنند ، درحالی که در گذشته به همراه مولکول های بزرگتر برای سوخت مورد استفاده قرار میگیرد. روش اقتصادی برای تولید اتان، از روش مایع سازی است. استخراج گاز اتان با استفاده از استراتژی های تبریدی به این روش در دمای کم انجام میشود. تفاوت گاز طبیعی استحصال شده از میادین مختلف گازی در مقدار گاز اتان کمتر از 1% حجم تا بیش از 6% حجم است. گاز اتان جزء سوخت های پاک محسوب می شود .

گرید و خلوص گاز اتان :

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست.  گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

درجه خلوص

ناخالصی

گرید

99%

10000

2

99.5%

5000

2.5

99.9%

1000

3

99.95 %

500

3.5

تاریخچه گاز اتان  :

برای اولین بار در سال 1834 مایکل فارادی این گاز را با استفاده از الکترولیز یتاسیم استات کشف کرد.  او این واکنش را با متان اشتباه گرفت و درمورد آن بیشتر تحقیق نکرد. در دوره 1847-1849 برای اثبات نظریه رادیکالی شیمی آلی ، آنها اتان را با محصول واکنش رادیکال میتل اشتباه گرفتند.  این خطا در سال 1864 توسط کارل شرمرمر برطرف شد و محصول همه این واکنش ها در حقیقت اتان است. در سال 1864 توسط ادموند رونالدز، اتان در نفت خام سبک حل شد. نام اتان برگرفته از نامگذاری شیمی آلی IUPAC است.  Eth-از آلمانی برای الکل آشامیدنی (اتانول) مشتق شده است ، و -ane به وجود یک پیوند واحد بین اتم های کربن اشاره دارد.

نکات ایمنی :

گاز اتان بسیار قابل اشتعال است و در صورت جرقه ، گرما باعث آتش سوزی میشود. در حمل و نقل مخزن سیلندر و کپسول های این گاز، بایست دقت و توجه فراوانی به کار گرفته شود. گاز اتان سمی نیست ، ولی در صورت نشت در مقادیر بالا این گاز به بیرون موجب خفگی میشود و گاز خطرناکی از این نظر محسوب می‌شود. سیلندرگاز اتان نباید غلتانده شود و  بایدبه صورت عمودی نصب شود، دمای خود اشتعالی گاز اتان 497 درجه می باشد.

خطرات گاز اتان  :

گاز اتان گازی خفه کننده است که در مقادیر بالا جایگزین اکسیژن میشود.
گاز اتان یک گاز قابل اشتعال است و در صورتی که غلظت اکسیژن در محیطی که اتان وجود دارد؛ بالا یا تحت فشار باشد باعث انفجار می شود. سیلندر اتان به هیچ وجه نباید در کنار سیلندرهای اکسید کننده مثل اکسیژن و گاز نیتروس اکساید ذخیره نکرد. تماس مستقیم با اتان مایع ، می تواند به یخ زدگی شدید منجر شود. بخارات اتان مایع، در دمای اتاق و محیط، سنگین تر از هوا می باشد و در سطح زمین یا مکان هایی با ارتفاع کمتر جمع شده و در صورت رویارویی با یک منبع احتراق ، انفجار شدیدی رخ می دهد.

کاربرد گاز اتان :

  • استفاده از گاز اتان درصنایع  برای تولید اتانول ، اپوکسیتان ، گلیکول ، اتیل استات ، پلی اتیلن

  • استفاده از گاز اتان در آزمایشگاه ها برای شفاف کردن نمونه غنی از آب

  • استفاده از گاز اتان در صنایع پتروشیمی و آزمایشگاهی

  • استفاده از گاز اتان به عنوان مبرد برای سیستم خنک کننده

  • استفاده از گاز اتان در صنعت متالوژی در برخی عملیات حرارتی

  • استفاده از گاز اتان در صنعت خودروسازی

  • استفاده از گاز اتان در تولید اتن

  • استفاده از گاز اتان در واسطه های شیمیایی

  • استفاده از اتان در فرایند دی هیدروژناسیون

  • استفاده از گاز اتان در تولید متان

خرید سیلندر/کپسول اتان و قیمت گاز اتان :

جهت تهیه و خرید کپسول گاز اتان با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی ، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر اتان ، پالت گاز اتان و … ) و دریافت قیمت سیلندر اتان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

فروش گاز اتان، خرید سیلندر گاز اتان، قیمت کپسول اتان، فروش اتان، قیمت سیلندر اتان، خرید اتان در اصفهان، فروش اتان با خلوص بالا،فروش کپسول اتان در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *