گاز اتان

گاز اتان

اتان یک ترکیب شیمیایی با فرمول C2H6 است در گروه هیدروکربنی آلکان ها قرار دارد که دارای دو کربن، بدون بو، بدون رنگ، آتشزا، حلال در آب، غیر قطبی و چگالی آن بیشتر از هوا می باشد. جرم مولکولی 30.08 نقطه ذوب 183- ، نقطه جوش 89- ، غلظت بخار آن 1.1، فشار بخار آن 85.3 و چگالی بخار 0.079 است. اصلی ترین منبع تجاری اتان گاز طبیعی می باشد. اتان به وسیله فرآیند جذب یا تراکم جزئی، جدا سازی می گردد. پس از تقطیر، حجم نسبی اتان نیز به عنوان یک محصول جانبی در فرآیند پالایش نفت به دست می آید.

گاز اتان

فروش گاز اتان:

شرکت گاز اردستان، ارائه دهنده ی گاز اتان با خلوص 3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز اتان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز اتان:

گاز اتان از نظر فراوانی دومین گاز موجود در گاز طبیعی است و بین 1 تا 6 درصد از گاز طبیعی استخراج شده که منابع گازی را تشکیل می‌ دهد. در صنعت از گاز اتان هم بصورت خالص و هم به صورت ترکیب با گازهای دیگر استفاده می شود .یکی از معروف ترین و پرکاربرد ترین ترکیبات گاز اتان، مخلوط گاز اتان با سایر هیدروکربن ها برای شبیه سازی محیط گاز طبیعی Natural Gas است که در مناطق انتقال گاز بسیار پرکاربرد می باشد.

طرز تهیه ی گاز اتان:

اتان جز دوم تشکیل دهنده گاز طبیعی است؛ که آن را از گاز نفتی یا از گاز طبیعی جدا می کنند، درحالی که در گذشته به همراه مولکول های بزرگتر برای سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. روش اقتصادی برای تولید اتان، از روش مایع سازی است. استخراج گاز اتان با استفاده از استراتژی های تبریدی به این روش در دمای کم انجام می شود. تفاوت گاز طبیعی استحصال شده از میادین مختلف گازی در مقدار گاز اتان کمتر از 1% حجم تا بیش از 6% حجم است. گاز اتان جزء سوخت های پاک محسوب می شود.

گرید و خلوص گاز اتان:

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌ گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست. گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

درجه خلوص

ناخالصی

گرید

99%

10000

2

99.5%

5000

2.5

99.9%

1000

3

99.95 %

500

3.5

تاریخچه گاز اتان:

برای اولین بار در سال 1834 مایکل فارادی این گاز را با استفاده از الکترولیز یتاسیم استات کشف کرد. او این واکنش را با متان اشتباه گرفت و در مورد آن بیشتر تحقیق نکرد. در دوره 1847-1849 برای اثبات نظریه رادیکالی شیمی آلی، آنها اتان را با محصول واکنش رادیکال میتل اشتباه گرفتند. این خطا در سال 1864 توسط کارل شرمرمر برطرف شد و محصول همه این واکنش ها در حقیقت اتان است. در سال 1864 توسط ادموند رونالدز، اتان در نفت خام سبک حل شد.

نام اتان برگرفته از نامگذاری شیمی آلی IUPAC است. Eth-از آلمانی برای الکل آشامیدنی (اتانول) مشتق شده است، و -ane به وجود یک پیوند واحد بین اتم های کربن اشاره دارد.

نکات ایمنی:

گاز اتان بسیار قابل اشتعال است و در صورت جرقه، گرما باعث آتش سوزی می شود. در حمل و نقل مخزن سیلندر و کپسول های این گاز، بایست دقت و توجه فراوانی به کار گرفته شود. گاز اتان سمی نیست، ولی در صورت نشت در مقادیر بالا این گاز به بیرون موجب خفگی می شود و گاز خطرناکی از این نظر محسوب می‌ شود. سیلندرگاز اتان نباید غلتانده شود و باید به صورت عمودی نصب شود، دمای خود اشتعالی گاز اتان 497 درجه می باشد.

خطرات گاز اتان:

گاز اتان گازی خفه کننده است که در مقادیر بالا جایگزین اکسیژن می شود. گاز اتان یک گاز قابل اشتعال است و در صورتی که غلظت اکسیژن در محیطی که اتان وجود دارد؛ بالا یا تحت فشار باشد باعث انفجار می شود. سیلندر اتان به هیچ وجه نباید در کنار سیلندرهای اکسید کننده مثل اکسیژن و گاز نیتروس اکساید ذخیره نکرد. تماس مستقیم با اتان مایع، می تواند به یخ زدگی شدید منجر شود. بخارات اتان مایع، در دمای اتاق و محیط، سنگین تر از هوا می باشد و در سطح زمین یا مکان هایی با ارتفاع کمتر جمع شده و در صورت رویارویی با یک منبع احتراق، انفجار شدیدی رخ می دهد.

کاربرد گاز اتان:

1-

استفاده درصنایع  برای تولید اتانول ، اپوکسیتان ، گلیکول ، اتیل استات ، پلی اتیلن

2-

استفاده در آزمایشگاه ها برای شفاف کردن نمونه غنی از آب

3-

استفاده در صنعت متالوژی در برخی عملیات حرارتی

4-

استفاده به عنوان مبرد برای سیستم خنک کننده

5-

استفاده  در صنایع پتروشیمی و آزمایشگاهی

6-

استفاده در فرایند دی هیدروژناسیون

7-

استفاده در صنعت خودروسازی

8-

استفاده در واسطه های شیمیایی

9-

استفاده در تولید متان

10-

استفاده در تولید اتن

خرید سیلندر | کپسول اتان و قیمت گاز اتان:

جهت تهیه و خرید کپسول گاز اتان با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی ، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر اتان ، پالت گاز اتان و … ) و دریافت قیمت سیلندر اتان با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان به شماره 03133863330 تماس حاصل فرمایید.

گاز اتانگاز های خالص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + = 20