گاز co2 در غلظت پایین بی بو، بی رنگ، اسیدی، دارای واکنش‌پذیری کم، طعم ترش داشته و غیرقطبی محسوب می‌شود. و این گاز به صورت طبیعی در محلول‌های آبی طبیعی برای مثال در یخچال‌های طبیعی، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، آب دریا و دیگر آب‌های کره زمین یافت می‌شود. این گاز در دمایی بسیار پایین‌تر از نقطه سه‌گانه آن، یعنی در دمای منفی 79 درجه سانتی‌گراد به یخ خشک تبدیل می‌گردد.

فروش گاز دی اکسید کربن :

شرکت گاز اردستان ، ارائه دهنده ی گاز دی اکسید کربن با خلوص3، 3.5 ، 4 ، 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز کربن دی اکسید با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گاز کربن دی اکسید روی آیکون روبه رو کلیک کنید ←

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز دی اکسید کربن :

گاز دی اکسید کربن با فرمول شیمیایی CO2، غلظت پایینی در هوا دارد و نقطه سه گانه آن در  منفی 56 درجه سانتی‌گراد و فشار psi 60.4 در نقطه سه گانه بوده و سه فاز مایع، جامد و گاز آن در تعادل خواهند بود. این گاز دارای سطح انرژی بالایی بوده و دارای سمیت کمتری نسبت به دیگر حلال‌ها است.

طرز تهیه ی گاز دی اکسید کربن :

با توجه به پایین بودن ترکیب درصد دی اکسید کربن در هوا، جداسازی آن صرفه اقتصادی نداشته و کاربردی نیست. از این رو معمولا از روش‌های دیگری استفاده می‌گردد.

 • سوزاندن گازهای طبیعی: این روش متداول‌ترین روش تولید است.
 • تهیه از گیاهان: با توجه به عدم تولید آلودگی در این روش، مورد توجه قرار گرفته و معمولا از دانه ذرت برای تهیه این گاز استفاده می‌گردد.
 • تجزیه کربنات کلسیم: این ترکیب که یک ماده معدنی است، در ترکیبات خود دارای کربن و اکسیژن بوده و با دادن حرارت به آن تجزیه شده و به cao و co2 تبدیل می‌گردد.
 • محصول جانبی تولید آمونیاک
 • محصول جانبی تولید سدیم فسفات: در فرایند خنثی سازی فسفریک اسید به وسیله سدیم هیدروکسید یا سدیم کربنات که منجر به تولید سدیم فسفات و co2 می‌گردد.
 • یکی از محصولات جانبی تولید الکل بیولوژیکی
 • محصول جانبی تولید هیدروژن در پالایشگاه نفت
 • محصول جداسازی غشایی گازهای حاصل از احتراق

گرید و خلوص گاز دی اکسید کربن :

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست.  گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

گرید

                       ناخالصی ( ppm )

درجه خلوص

3

                              1000

                               99.9%           

4

                              100

                              99.99%

4.5

                              50

99.995%

                              5

                               10

99.999%

                            5.5

                               5

99.9995%

این ناخالصی‌ها معمولا CO ، بخار آب و هیدروکربن‌ها هستند. این موضوع نیز حائز اهمیت است که خلوص گازها تا گرید 4.5 کاربرد صنعتی داشته و گریدهای بالاتر در آزمایشگاه‌ها و پزشکی استفاده می‌شوند. گاز دی اکسید کربن در مجتمع گاز اردستان نیز برای مصارف گوناگون و در خلوص گوناگون از گرید  3  تا 5 تولید می‌گردد.

تاریخچه گاز دی اکسید کربن :

جان باپتیست ون هلمونت شیمی دان، فیزیولوژیست و پزشک اهل هلند وبنیانگذار شیمی پنوماتیک اولین کسی بود که با مشاهده سوختن یک ماده و کاهش جرم آن در مقایسه با جرم اولیه آن، کشف نمود که قسمتی از ماده سوختنی جدا شده و وارد هوا می‌گردد. پس از آن، جوزف بلک دانشمند اسکاتلندی گاز کربنیک را کشف و با نام هوای سنگین معرفی نمود. او همچنین اثبات نمود که گاز خروجی از دستگاه تنفسی انسان نیز حاوی همین گاز بوده و از تکلیس آهک و سوختن سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ حاصل می‌گردد. وی کاشف گرمای نهان و ظرفیت گرمایی ویژه نیز بود.

نکات ایمنی :

در موارد حریق شدید، از تمامی خاموش‌کننده‌ها می‌توان جهت اطفای حریق استفاده نمود. با توجه به بالا رفتن بسیار زیاد دما در زمان سوخت گاز، بایستی از ظروف با ظرفیت حرارتی بالا جهت جلوگیری از انفجار استفاده گردد. سیلندر حاوی آن بایستی در محلی خشک و خنک نگهداری گردد.

خطرات گاز دی اکسید کربن :

تماس پوست و چشم با این گاز در حالت مایع و در دماهای پایین بسیار خطرناک بوده و از بین رفتن پوست و سوزش کمترین صدمه‌ای خواهد بود که می‌تواند اتفاق بیافتد و در موارد حادتر می‌تواند سبب آسیب به ارگان‌های حیاتی گردد. در صورت تنفس این گاز، سبب افزایش فشار خون فرد شده و سرگیجه، سردرد و افزایش ضربان قلب را به دنبال خواهد داشت. در برخی موارد نیز این گاز سبب خفگی فرد می‌‌گردد. همچنین تماس جریان شدید آب با دی اکسید کربن مایع می‌تواند خطرناک باشد.

کاربرد گاز دی اکسید کربن :

یکی از گازهایی است که معمولا در فراورش مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد. با آن‌که این گاز به عنوان یک گاز گلخانه‌ای و مضر شناخته می‌شود، یکی از عوامل مهم در فرایند فتوسنتز گیاهان است و بدون آن گیاهان از بین خواهند رفت. و به عنوان ماده فشرده‌کننده در چاه‌های نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گاز با توجه به خواصی که داراست، عامل کاهش دهنده ویسکوزیته در نفت است و بدین منظور از آن در صنایع نفت و گاز استفاده می‌گردد. این گاز همچنین با توجه به دمای بسیار پایین آن در فاز مایع، در صنایع غذایی به عنوان سردکننده استفاده می‌گردد. حمل و نقل مواد منجمد دارویی، غذایی و صنعتی نیز  با کربن دی اکسید مایع صورت می‌گیرد.

به این گاز در پزشکی به همراه اکسیژن نقش اساسی و مهمی داشته و بسیار پرمصرف است. اما نیاز به پروتکل‌های نگهداری داشته و بایستی توسط کادر آموزش دیده در بیمارستان‌ها و یا در مراکز دیگر نگهداری گردد. استفاده نادرست از آن‌ها خطرات جبران ناپذیری را به‌دنبال خواهد داشت و ممکن است هزینه‌های زیادی را جهت جبران خسارات به‌دنبال داشته باشد.

متاسفانه امروزه عدم توجه به کنترل کیفیت، ایمنی و طریقه نگهداری از سیستم‌های طبی 60 درصد از بیمارستان‌های کشور دارای سیستم‌های گازی فرسوده و قدیمی باشند و بودجه و منابع کافی جهت تامین و تعویض موقع اختصاص داده نمی‌شود.

دی ‌اکسید کربن سنگین است و بر روی آتش قرار می‌گیرد در نتیجه باعث می‌شود اکسیژن مورد نیاز آتش جهت انجام فرآیند سوختن به آن نرسیده و خاموش گردد و از این نظر برعکس اکسیژن عمل می‌کند، به همین دلیل از گاز CO2 در برخی از کپسول‌های آتش نشانی استفاده می‌شود. این مزیت دی اکسید کربن که باعث خسارت به مواد موجود در محیط احتراق نمی‌شود و مهم‌ترین ویژگی گاز دی اکسید کربن ‌می‌توان به وزن ملکولی بالای آن نسبت به هوا اشاره نمود که که یک و نیم برابر هوا می‌باشد و به همین خاطر زمان آتش‌ سوزی  به عنوان یک لایه  کامل روی آتش سوار می شود و به سرعت سبب خاموش گشتن آتش می‌گردد.

بنابراین کاربرد گاز دی ‌اکسید کربن را می‌توان در زمینه‌های زیر دانست :

 • فراورش مواد
 • فرایند فتوسنتز گیاهان
 • ماده فشرده‌کننده در چاه‌های نفت
 • در صنایع غذایی
 • حمل و نقل مواد منجمد دارویی، غذایی و صنعتی
 • در پزشکی به همراه اکسیژن
 • کپسول‌های آتش نشانی
 • نوشیدنی‌ها و نوشابه گازدار
 • رنگبری در صنایع قند و شکر
 • تولید یخ خشک
 • صنایع ریخته‌گری
 • قیمت کپسول گاز دی اکسید کربن

خرید سیلندر/کپسول و قیمت گاز دی اکسید کربن :

گاز دی اکسید کربن با گرید 4 تا 6 در سیلندرهایی با فشار و حجم دلخواه قابل عرضه است.

جهت تهیه و خرید سیلندر گاز دی اکسید کربن با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین آرگون مایع، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر آرگون ، پالت گاز آرگون و … ) و دریافت قیمت سیلندر آرگون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

فروش گاز co2، قیمت کربن دی اکسید، خرید گاز دی اکسید کربن، فروش کپسول کربن دی اکسید، قیمت سیلندر co2، قیمت co2 مایع، فروش کربن دی اکسید مایع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *