گاز اکسیژن با نماد انحصاری  O2̨ عدد اتمی 8 ̨ جرم اتمی 15.099 ̨ چگالی 1.41 ̨ نقطه ذوب 218- ̨ نقطه جوش 182- و گرمای تبخیر 6.82  در گروه کالکوژن است. گازی است بی بو ̨ بی رنگ ̨ بی مزه ̨ غیر سمی ̨ خنثی ̨ نافلزی بسیار واکنش‌پذیر و اکسنده قوی است که میتواند دیگر عناصر را اکسید کند ̨ میباشد.

فروش گاز اکسیژن :

شرکت گاز اردستان ، ارائه دهنده ی گاز اکسیژن با خلوص3، 3.5 ، 4  و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز کلر با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گاز اکسیژن روی آیکون روبه رو کلیک کنید ←

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز اکسیژن :

یک عنصر مهم در طبیعت میباشد و سومین عنصر فراوان در زمین است.گاز اکسیژن در فراینده سوختن حائز اهمیت است. بیشترین جرم تشکیل دهنده موجودات زنده را اکسیژن تشکیل میدهد چون بدن جانداران از اب تشکیل شده است . گاز اکسیژن در اتمسفر زمین یافت میشود و فضای ما 21٪ اکسیژن عنصر آزاد است. اکسیژن نیز به طور گسترده در پوسته زمین، مانند آب (89٪) و اکسید معدنی ترکیب شده است. حتی بدن انسان 65 درصد اکسیژن را با وزن دارد. اکسیژن در دما و فشار استاندارد به صورت گاز است. اکسیژن مایع و جامد یک رنگ ابی کمرنگ و بسیار پارامگنتیگ و دارای سه ایزوتوپ پایدار و ده ایزوتوپ رادیواکتیو است ( نیمه عمر کمتر از سه دقیقه ). معروفترین ترکیبات گاز اکسیژن ̨ اکسید هیدروژن یا همان اب ̨ اکسیژن  که به گاز دی اکسید کربن معروف است ̨ اکسید کربن هستند.

طرز تهیه ی گاز اکسیژن :

اکسیژن مایع معمولا با عمل تقطیر جزئی هوای مایع و از فراینده فوتوسنتز تولید میشود.

گرید و خلوص گاز اکسیژن :

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربردهای مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست.  گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

گرید

ناخالصی

درجه خلوص

3

1000

99.9%

3.5

500

99.95%

4

100

99.99%

این موضوع نیز حائز اهمیت است که خلوص گازها ازگرید مختلف استفاده میشود. گاز اکسیژن در مجتمع گاز اردستان نیز برای مصارف گوناگون و در خلوص گوناگون از گرید 3 تا 4 تولید می‌گردد.

تاریخچه گاز اکسیژن  :

اکسیژن توسط داروساز سوئدی کارل ویلیام در سال 1771 کشف شد ولی این کشف سریع شناخته نشد و در سال 1774 اکتشاف جوزف پریستلی به ثبت رسید و توسط آنتوان لاووازیه نام گذاری شد. کلمه اکسیژن از دو واژه یونانی Oxus و Gennan به معنایی اسید و تولید گرفته شده است. ( البته اکسیژن اسم زیاد مناسبی برای گاز اکسیژن نیست چون خیلی از اسیدها اکسیژن ندارند )

نکات ایمنی :

اکسیژن در فشارهای بالا میتواند سمی و خفه کننده باشد و قرار گرفتن طولانی مدت دراین شرایط برای ریه و سیستم عصبی خطرناک است. تاثیرات آن به رو ریه مانند اماس  ̨کاهش ظرفیت ریه و اسیب به بافتهای ریوی است و یا تاثیرات ان بر روی سیستم عصبی مانند کاهش بینایی ̨  تشنج و اغما است .
همچنین مشتقات خاصی از اکسیژن ، مانند ازن ( O3 ) ، پروکسید هیدوژن و رادیکالهای هیدروکسیل و سوپراکسیدها بسیار سمی می‌باشند.

خطرات گاز دی اکسید کربن :

سیلندر های گاز اکسیژن به تنهائی خطرناک نمی باشند اما در کنار یک سیلندر آتش زا مثل گاز هیدروژن ، گاز متان و سایر هیدروکربن ها قرار بگیرد بسیار خطرناک می شوند  و در صورت بروز نشتی انفجار مهیبی رخ خواهد داد، در نتیجه نحوه ی انبارش ̨ تخلیه و بارگیری این سیلندرها فوق العاده مهم می باشد. و می بایست از بارگیری گاز اکسیژن در کنار گازهای آتش زائی مثل گاز هیدروژن ، گاز متان و سایر هیدروگربن ها خودداری کرد و در برخورد با سیلندرهای گاز اکسیژن نهایت دقت را بعمل آورند و به هیچ وجه با دست و یا دستکش آلوده به روغن به این سیلندرها نزدیک نشوند.

کاربرد گاز اکسیژن :

 • استفاده از اکسیژن مایع به عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشک ها
 • استفاده از گاز اکسیژن در سفید کردن خمیر کاغذ در صنعت کاغذسازی  
 • استفاده از گاز اکسیژن جهت اکسیژن رسانی در بیمارستان ها
 • استفاده از گاز اکسیژن در ساخت فولاد و برشکاری اکسیژنی فولاد
 • استفاده از گاز اکسیژن در جوشکاری
 • استفاده از گاز اکسیژن در تولید متانول
 • استفاده در گاز اکسیژن در سیمان سازی
 •  استفاده از گاز اکسیژن در تولید سرامیک
 • استفاده از گاز اکسیژن در تصفیه آب و فاضلاب
 • استفاده از اکسیژن در تولید اتیلن اکساید
 • استفاده از گاز اکسیژن در دستگاه های شناسائی و آنالیز مواد
 • استفاده از گاز اکسیژن در صنعت پلاستیک
 • استفاده از گاز اکسیژن در پارچه
 • استفاده از گاز اکسیژن در زیر دریایی ها
 • استفاده از گاز اکسیژن در غواصی

خرید سیلندر/کپسول اکسیژن و قیمت گاز اکسیژن :

گاز اکسیژن با گرید 3 تا 4 در سیلندرهایی با فشار و حجم دلخواه قابل عرضه است. جهت تهیه و خرید سیلندر،خرید گاز اکسیژن با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین اکسیژن مایع، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر اکسیژن ، پالت گاز اکسیژن و … ) و دریافت قیمت سیلندر اکسیژن با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

فروش گاز اکسیژن،سیلندر اکسیژن، کپسول گاز اکسیژن، اکسیژن طبی ، اکسیژن صنعتی، اکسیژن گرید بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *