گاز اکسیژن

گاز اکسیژن

گاز اکسیژن با نماد انحصاری O2 عدد اتمی 8 جرم اتمی 15.099، چگالی 1.41، نقطه ذوب 218-، نقطه جوش 182- و گرمای تبخیر 6.82 در گروه کالکوژن است. گازی است بی بو، بی رنگ، بی مزه، غیر سمی، خنثی، نافلزی بسیار واکنش‌پذیر و اکسنده قوی است که میتواند دیگر عناصر را اکسید کند، می باشد.

گاز اکسیژن

فروش گازاکسیژن

شرکت گاز اردستان، ارائه دهنده ی گازاکسیژن O2 با خلوص 3، 3.5 ، 4  و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گازاکسیژن با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گازاکسیژن روی آیکون روبه رو کلیک کنید.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گازاکسیژن

یک عنصر مهم در طبیعت و سومین عنصر فراوان در زمین است. گازاکسیژن در فرایند سوختن حائز اهمیت است و بیشترین جرم تشکیل دهنده موجودات زنده را اکسیژن تشکیل می دهد چون بدن جانداران از آب تشکیل شده است. گازاکسیژن در اتمسفر زمین یافت می شود و فضای ما 21٪ اکسیژن عنصر آزاد است. اکسیژن نیز به طور گسترده در پوسته زمین، مانند آب (89٪) و اکسید معدنی ترکیب شده است.

حتی بدن انسان 65 درصد اکسیژن را با وزن دارد. اکسیژن در دما و فشار استاندارد به صورت گاز است. اکسیژن مایع و جامد یک رنگ آبی کمرنگ و بسیار پارامگنتیگ و دارای سه ایزوتوپ پایدار و ده ایزوتوپ رادیواکتیو است (نیمه عمر کمتر از سه دقیقه). معروف ترین ترکیبات گازاکسیژن، اکسید هیدروژن یا همان آب، اکسیژن که به گاز دی اکسید کربن معروف است، اکسید کربن هستند.

طرز تهیه ی گازاکسیژن

اکسیژن مایع معمولا با عمل تقطیر جزئی هوای مایع و از فرایند فوتوسنتز تولید می شود.

گرید و خلوص گازاکسیژن

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربرد های مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

گرید چیست؟

 گرید میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست. گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

گرید

ناخالصی

درجه خلوص

3

1000

99.9%

3.5

500

99.95%

4

100

99.99%

تاریخچه گازاکسیژن

پزشک لهستانی به نام ووجیس در سال 1604 از ماده موجود در هوا به عنوان غذای زندگی یاد کرد و این ماده همان اکسیژن بود. سندی ووجیس طی آزمایش های زیادی در سال 1598 تا 16.4 تشخیص داد که این ماده، محصول گازی است اما این کشف توسط بقیه دانشمندان دوران به رسمیت شناخته نشد. ادعا می شود اولین بار داروسازی سوئدی به نام شیله با گرم کردن اکسید جیوه و نیترات های مختلف در سال 1771، گازاکسیژن را تولید کرد. در همین دوران دانشمندی به نام پریستلی در حال انجام آزمایش هایی بود که خبر از وجود گازی می داد که با حضور بیشتر آن، شمع بهتر می سوزد و موش ها فعال تر هستند. چون پریستلی برای اولین بار یافته‌های خود را منتشر کرد، معمولاً از او به عنوان کاشف اکسیژن نام برده می‌شود. شیمی‌دانی فرانسوی به نام لاووازیه بعدها ادعا کرد که این ماده را به‌طور مستقل کشف کرده‌است. به هر حال در سال 1774 اکتشاف جوزف پریستلی به ثبت رسید و توسط آنتوان لاوازیه نام گذاری شد. کلمه اکسیژن از دو واژه یونانی Oxus و Gennan به معنایی اسید و تولید گرفته شده است. (البته اکسیژن اسم زیاد مناسبی برای گازاکسیژن نیست چون خیلی از اسیدها اکسیژن ندارند).

نکات ایمنی در رابطه با گازاکسیژن

اکسیژن در فشارهای بالا می تواند سمی و خفه کننده باشد و قرار گرفتن طولانی مدت در این شرایط برای ریه و سیستم عصبی خطرناک است. تاثیرات آن به روی ریه مانند آسم، کاهش ظرفیت ریه و آسیب به بافت های ریوی است و یا تاثیرات آن بر روی سیستم عصبی مانند کاهش بینایی، تشنج و اغما است.
همچنین مشتقات خاصی از اکسیژن، مانند ازن (O3)، پروکسید هیدوژن و رادیکال های هیدروکسیل و سوپراکسیدها بسیار سمی می‌ باشند.

گاز اکسیژن

خطرات گازاکسیژن

سیلندر های گازاکسیژن به تنهایی خطرناک نمی باشند اما در کنار یک سیلندر آتش زا مثل گاز هیدروژن، گاز متان و سایر هیدروکربن ها قرار بگیرد بسیار خطرناک می شوند و در صورت بروز نشتی انفجار مهیبی رخ خواهد داد، در نتیجه نحوه ی انبارش، تخلیه و بارگیری این سیلندرها فوق العاده مهم می باشد و می بایست از بارگیری گازاکسیژن در کنار گازهای آتش زایی مثل گاز هیدروژن، گاز متان و سایر هیدروکربن ها خودداری کرد و در برخورد با سیلندرهای گازاکسیژن نهایت دقت را به عمل آورند و به هیچ وجه با دست و یا دستکش آلوده به روغن به این سیلندرها نزدیک نشوند.

کاربرد گازاکسیژن

 • استفاده از اکسیژن مایع به عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشک ها
 • استفاده از اکسیژن در سفید کردن خمیر کاغذ در صنعت کاغذسازی  
 • استفاده از اکسیژن جهت اکسیژن رسانی در بیمارستان ها
 • استفاده در ساخت فولاد و برشکاری اکسیژنی فولاد
 • استفاده در جوشکاری
 • استفاده در تولید متانول
 • استفاده در سیمان سازی
 •  استفاده در تولید سرامیک
 • استفاده در تصفیه آب و فاضلاب
 • استفاده در تولید اتیلن اکساید
 • استفاده در دستگاه های شناسایی و آنالیز مواد
 • استفاده در صنعت پلاستیک
 • استفاده در پارچه
 • استفاده در زیر دریایی ها
 • استفاده در غواصی

خرید سیلندر | کپسول اکسیژن و قیمت گازاکسیژن 

گازاکسیژن با گرید 3 تا 4 در سیلندرهایی با فشار و حجم دلخواه قابل عرضه است. جهت تهیه و خرید سیلندر، خرید گازاکسیژنO2 با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین اکسیژن مایع، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر اکسیژن، پالت گازاکسیژن و …) و دریافت قیمت سیلندر اکسیژن با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان به شماره 03133863330 تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط

گاز اکسیژنگاز های خالص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 2 =