گاز آرگون

آرگون با علامت اختصاری AR با عدد اتمی 18، وزن اتمی 948/39 ، بی بو  بی رنگ، غیر سمی، غیر آتش گیر است و تحت ولتاژ بالا به رنگ آبی تبدیل می شود. هیچ ترکیبی به صورت طبیعی وجود ندارد زیرا این گاز آرگون فاقد الکترون آزاد می باشد و لایه آخر الکترونی آن تکمیل است بسیار پایدار بوده وگاز ارگون در زمین حدود 1% وجود دارد. نقطه ذوب 189- و نقطه جوش 185- و چگالی 1.784 می باشد.

فروش گاز آرگون: شرکت گاز اردستان، ارائه دهنده ی گازآرگون با خلوص 4، 5.5 و 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10 ، 20 ، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گازآرگون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان به شماره 03133863330 تماس حاصل فرمایید.

گاز آرگون

مشخصات فیزیکی و شیمیایی آرگون:

گاز آرگون یک گاز بی اثر در دماهای بالا می باشد. گاز ارگون ارزان ترین گاز نجیب و بهترین جایگزین گاز نیتروژن است.

انواع گازآرگون: آرگون 40- و آرگون 36- می باشد که فراوان ترین آن؛ آرگون 40- است. و از سنتز هسته ای ستاره های در ابرنواخترها و حاصل واپاشی پتاسیم 40 در جو بر اثر پرتوهای کیهانی می باشد.

یکی از پرکاربردتربن ترکیبات گازآرگون، مخلوط گازآرگون و گاز متان که به پی 10 (P10) معروف است، می باشد. از دیگر ترکیبات این گاز، مخلوط گازآرگون و دی اکسید کربن به نام کورگون (CORGON) و یا مخلوط گاز آرگون و نیتروژن به نام (NORGON) به فروش می رسد. آرگون نسبت به نیتروژن 2.5 برابر بیشتر خاصیت حل شدنی در آب دارد. آرگون دارای سه ایزوتروپ می باشد و انرژی یونش آن 15.760 ولت است؛ همچنین دارای سه لایه الکترون است که هر سه لایه ظرفیت الکترونی تکمیل شده است که باعث می شود قابلیت واکنش با دیگر عناصر (خالی نبودن اوربیتال) را نداشته باشد.

طرز تهیه آرگون:

برای استفاده صنعتی، آرگون را به روش تقطیر جزء به جزء، از هوای مایع جداسازی می‌ کنند و یا همچنین آرگون خام می تواند از محصولات جانبی کارخانه آمونیاک بازیافت شود و یا به صورت واپاشی هسته‌ای پتاسیم 40- نیز تولید می شود.

گرید و خلوص گاز آرگون:

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربرد های مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

درجه خلوص

ناخالصی

گرید

99.99%

100

4

                                 99.999%

                            10

5

                               99.9995%

                            5

5.5

این موضوع نیز حائز اهمیت است که خلوص گازها تا گرید 4.5 کاربرد صنعتی داشته و گریدهای بالاتر آن در آزمایشگاه‌ ها و پزشکی استفاده می‌ شوند. گاز آرگون در مجتمع گاز اردستان نیز برای مصارف گوناگون و خلوص متفاوت از گرید 4 تا 5 تولید می‌ گردد.

تاریخچه کشف گاز آرگون:

در سال 1785 هنری کاوندیش توانست گاز ارگون را به عنوان گاز کامل و جدا از گاز هوا بخواند ولی نتوانست آن را به طور کامل کشف کند. آرگون از واژه یونانی به معنی تنبل یا غیرفعال گرفته شده است که دلیل نام گذاری بی اثر بودن و عدم فعالیت شیمیایی آن است. در سال 1904 سر ویلیام رمزی شیمیدان اسکاتلندی (برنده جایزه نوبل شیمی) توانست آن را  کشف کند.

نکات ایمنی در استفاده از گاز آرگون:

گاز آرگون یک گاز بی اثر است؛ که اگر میزان گاز در هوا افزایش یابد و به حالت اشباع برسد؛ باعث خطر اختناق و خفگی می باشد. گازهای اختناق، سبب کاهش فشار جزئی اکسیژن محیط می شود که قبل از نشان دادن علائم خاص؛ مقداراکسیژن را تا 75 % از مقدار معمولی کاهش دهد؛ که در چنین شرایطی غلظت گاز نئون افزایش می یابد که این اتفاق زمانیکه به غلظت 50 % برسد؛ علائم خاص نشان داده و اگر به غلظت 75 % برسد طی چند دقیقه اثر کشنده به جای می گذارد.

در هنگام حمل بایستی با  احتیاط منتقل شود. کاهش فشار می تواند نشانه ی وجود نشتی باشد در اینصورت لوله ها و اتصال ها را بازبينی کنيد و محل اتصال ها در چند نوبت با کف صابون کنترل شوند. پس از پایان استفاده شیر بالای سیلندر را ببندید و برای جلوگیری از اسیب فیزیکی ̨باید به صورت عمودی نصب شوند. سیلندر گاز ارگون نباید غلطانده شود. معمولا سیلندرهایی به رنگ آبی دارد. 

خطرات گاز آرگون :

تنفس گاز ارگون موجب سرگیجه تهوع بیهوشی می شود و بیشتر شدن علائم باعث مرگ فرد منجر می شود. در این صورت فرد باید به محیط باز منتقل شود و با رساندن اکسیژن و اقدام به احیا حال فرد مصدوم را تا حدودی بهتر کنند همچنین در اثر تماس با پوست باعث سوختن می شود.

کاربرد گاز آرگون :

1-

استفاده از گاز آرگون در صنایع آهن و استیل برای جلوگیری از اکسید شدن فلزهای مذاب و نیز گاززدایی و سولفورزدایی استیل وآهن مذاب

2-

استفاده از گاز آرگون برای لیزر نظیر عمل چشم برای درمان رتینوپاتی دیابتی، جداشدگی شبکیه، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا

3-

استفاده از گاز آرگون برای جوشکاری آرگون به عنوان گاز محافظ قوس الکتریکی به منظور ایجاد محیطی خنثی

4-

استفاده از گاز آرگون برای جایگزین اکسیژن درون محفظه های که سبب افزایش طول عمر محصولات

5-

استفاده از گاز آرگون برای پرکردن حباب های لامپ ها و پنجره های دوجداره با بازده بالا

6-

استفاده از گاز آرگون در اسپکترومتری جذب اتمی به عنوان گاز پوششی در کوره گرافیت

7-

استفاده از گاز آرگون برای شستن فلزات مذاب برای جداسازی گاز های حل شده

8-

استفاده از گاز آرگون برای کربن گیری از فولاد ضد زنگ

9-

استفاده از گاز آرگون برای ساخت جواهرات و طلاسازی

10-

استفاده از گاز آرگون برای لوله های شمارشگر گایگرها

11-

استفاده از گاز آرگون برای برخی مصارف پزشکی

12-

استفاده از گاز آرگون برای صنعت خودروسازی

13-

استفاده از گاز آرگون  در کروموتوگرافی گازی

14-

استفاده از گاز آرگون برای تصفیه زیرکنیوم

خرید سیلندر گاز آرگون خرید و قیمت گاز آرگون:

گاز آرگون با گرید 4 تا 5.5 در سیلندرهایی با فشار و حجم دلخواه قابل عرضه است. جهت تهیه و خرید کپسول گاز آرگون با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین آرگون مایع، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر آرگون ، پالت گاز آرگون و …) و دریافت قیمت سیلندر آرگون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان به 03133863330 شماره تماس حاصل فرمایید.

گاز آرگونگاز های خالص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 4 = 3