نماد شیمیایی H2 و از واژه یونانی hudôr یعنی “آب” و gennen یعنی “تولید کننده” گرفته شده است. یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی 1 و جرم اتمی این عنصر ۱٫۰۰۷۹۴ u و تراکم 0.00008988 گرم در هر سانتی متر مکعب و نقطه ی ذوب 434.7- درجه فارنهایت و 259.34 -درجه سانتی گراد و نقطه جوش  423.2- فارنهایت و 252.87 درجه سانتی گراد و چگالی کمتری نسبت به هوا می باشد و  به عنوان ساده‌ترین عنصر شناخته است و عنصری است که در شرایط فشار و دمای استاندارد بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه، نا فلز، غیرسمّی یک ظرفیتی، گازی دو اتمی و بسیار آتش‌گیر میباشد . هیدروژن سبک‌ترین عنصر در جهان است و بیش از دیگر عنصرها می‌توان آن را به صورت آزاد در طبیعت پیدا کرد.

فروش گاز هیدروژن :

شرکت گاز اردستان ، ارائه دهنده ی گاز هیدروژن با خلوص5 و 5.5 و 6 در مخازن استاندارد و سیلندرهای  40 و 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز کربن دی اکسید با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گاز هیدروژن روی آیکون روبه رو کلیک کنید ←

مشخصات فیزیکی و شیمیایی گاز هیدروژن :

هیدروژن فراوان ترین عنصر موجود در جهان، بطوریکه 75% جرم مواد طبیعی از این عنصر ساخته شده و بیش از 90% اتم‌های تشکیل دهنده آنها اتم‌های هیدروژن است . عنصر هیدروژن را میتوان با بیشتر عنصرها ترکیب کرد و می‌توان آن را در آب و تمامی ترکیب‌های آلی و موجودات زنده پیدا کرد؛ ولی در طبیعت در روی زمین به سختی می‌توان تک اتم هیدروژن را پیدا کرد.  فرآیندهای همجوشی هیدروژن مقادیر عظیمی از انرژی را آزاد می کنند زیرا آن ها اتم های هیدروژن را برای تشکیل هلیوم ترکیب می کنند و از سوختن آن آب پدید می‌آید که دلیل نامگذاری هیدروژن به دلیل وجود همین ویژگی،  به معنی آب ‌ساز در زبان یونانی است . هیدروژن در فاز فلزی، یک ماده تباهیده میباشد و در این فاز، هیدروژن به شکل یک رسانای الکتریکی رفتار می‌کند.حالت های گوناگون هیدروژن، هیدروژن فشرده ،هیدروژن مایع ،هیدروژن دوغاب ،هیدروژن جامد  وهیدروژن فلزی میباشد.

طرز تهیه ی گاز هیدروژن :

هیدروژن منابع مختلفی دارد که به دو دسته تقسیم میشود آزمایشگاهی و صنعتی . دسته آزمایشگاهی شامل روشهای واکنش شیمیایی هستند و صنعتی که از فرایندهای صنعتی تولید میشود. روشهای تولید هیدروژن عبارت اند از :

 • تولید گاز هیدروژن در اثر برقکافت یا الکترولیز آب
 • تولید گاز هیدروژن در نتیجه واکنش هیدروکلریک اسید با فلز روی
 • تولید گاز هیدروژن بر اثر تجزیه هیدروکربن ها به کمک حرارت
 • تولید گاز هیدروژن در نتیجه ی واکنش سدیم هیدروکسید (سود) با آلومینیوم
 • تولید گاز هیدروژن در اثر استفاده گرافیت

یکی از بهترین روش ها جهت تولید گاز هیدروژن در صنعت؛ جداسازی هیدروژن از هیدروکربن ها است ولی در صنعت از گاز طبیعی استفاده میشود.
برای این کار بخار آب در دمای  700 تا 1100 درجه سانتی گراد با سوخت های سنگواره ای (گاز متان ) که در گاز طبیعی وجود دارد واکنش داده میشود، که مخلوط گاز کربن مونوکسید و گاز هیدروژن به وجود بیاورد که گاز آب یا گاز سنتز می گویند و برای تهیه هیدروژن قابل استفاده است.
که جداسازی و خالص سازی گاز هیدروژن در فشار بالاتر (20 اتمسفر)  بهتر صورت میگیرد.

گرید و خلوص گاز هیدروژن :

گرید: میزان خلوص گازهای خالص را مشخص نموده و هر چه گاز دارای گرید بالاتری باشد، خلوص بالاتری را نیز داراست. گرید و ناخاصی گازها در جدول زیر آورده شده است:

شرکت گاز اردستان تامین کننده و فروشنده گاز هیدروژن صنعتی و آزمایشگاهی با خلوص (گرید) زیر می باشد:

گرید: میزان درجه ای هستند که به طور کلی نشان دهنده خلوص مواد شیمیایی است

گرید

ناخالصی

درج خلوص

5

10

99.999%

5.5

5

99.9995%

6

1

99.9999%

تاریخچه گاز هیدروژن :

گاز هیدروژن ابتدا در اوایل قرن شانزدهم کشف شد،که وقتی آهن و اسید سولفوریک به هم می پیوندند؛ یک گاز قابل اشتعال ایجاد میشود. با گذشت زمان در سال 1766 هنری کاوندیش گاز را با استفاده از روشهای مختلف و گازهای قابل اشتعال یادآور شد. در سال 1781، کاوندیش و وات توانستند که هنگام تولید گاز در هوا، آب تولید کنند. سالها گذشت تا سرانجام شخصی به نام لاوازیه در سال 1779 پس از معلوم شدن ترکیب آب؛ نام هیدروژن را پیشنهاد کرد. همچنین حرف H به عنوان علامت شیمیایی توسط برزلیوس پیشنهاد شده است.

نکات ایمنی :

گاز هیدروژن بسیار آتش‌گیر است و می‌تواند در هوا و در بازه گسترده‌ای از غلظت، میان ۴٪ تا ۷۵٪ حجمی، بسوزد.

H2 (g) + O2 (g) → 2 H2O (l) + Q2

حاصل واکنش آب به همراه گرما و انرژی بالا است. .دمای آتشگیری گاز هیدروژن ۵۰۰ درجه ی سانتیگراد یا ۹۳۲ درجه فارنهایت است، از شعله ی سوختن ( گاز هیدروژن – گاز اکسیژن خالص ) پرتوهای فرابنفش تابیده می‌شود که با چشم قابل دیدن نمی باشند.
کار کردن با گاز هیدروژن با توجه به خطراتی که دارد ؛ می بایست با رعایت تمامی نکات ایمنی و با نهایت دقت و احتیاط صورت پذیرد. بارگیری و حمل و نقل سیلندرهای گاز هیدروژن با سیلندرهای گازهای اکسنده ممنوع می باشد. هیدروژن می‌تواند با هر عنصر اکسید شده‌ای وارد واکنش شود ، همچنین امکان دارد که در دمای اتاق به صورت خود به خودی واکنش دهد و در صورت وجود هالوژن ها از جمله گاز کلر و فلوئور، هالیدهای هیدروژن ( هیدروژن کلرید و هیدروژن فلوئورید ) که اسید های خطرناکی هستند، را به وجود می آورد . در محیطی هم که گاز اکسیژن نباشد حضور گاز هیدروژن باعث خفگی می شود و چون گازی بدون رنگ و بو است حتما باید با دقت و تهجیزات مخصوص، غلظت آن در محیط کنترل شود.

خطرات گاز دی اکسید کربن :

 • تماس گاز هیدروژن با چشم: ممكن است به سبب خروج  گاز هیدروژن از مخزن تحت فشار، سرما ايجاد شود و در تماس با چشم سبب يخ زدگي و ناراحتي گردد.فرد مصدوم باید به هوای باز منثقل شود و به پزشک مراجعه فرمایید.
 • تماس گاز هیدروژن با پوست: در اثر سوختن گاز هیدروژن ، بخش آسيب ديده را زير آب سرد خنك كنيد ،و از باند استريل براي پوشاندن محل استفاده كنيد و چنانچه از ناحيه صورت ، گلو ، سر و يا سينه دچار سوختگي شده باشد و ممكن است راه تنفسي مسدود شود ، بايد فرد مصدوم را فوراً به بیمارستان منتقل شود.
 • تنفس گاز هیدروژن: فرد مصدوم را به هواي آزاد ببريد درصورت ايست تنفسي به فرد اكسيژن مصنوعي داده ودرصورت ايست قلبي، عمليات احياء قلبي ريوي انجام دهيد
 • خوردن گاز هیدروژن: خوردن گاز هیدروژن كه در دما و فشار معمولي بصورت گاز است، امكان ندارد.

خاموش کردن آتش گاز هیدروژن امکان پذبر نیست ؛ لذا در ابتدا شير محل نشتي را سريعا ببنديد و همه افراد را از محل خارج كنيد. از پودرخشك ، گاز دي اكسيد كربن، اسپري آب و كف براي خاموش كردن آتش  و خنک کردن مخازن دیگرمي توانيد استفاده كنيد.

احتياطات جابجايی: هرگز از گاز هيدروژن در نزديكي جوشكاری، شعله هاي باز و يا سطوح داغ استفاده نكنيد. هيچگاه بمنظور افزايش سرعت تخليه گاز هیدروژن ، سيلندر را حرارت ندهيد. اين سيلندرها را با دستهاي چرب و روغني حمل نكنيد.نا از صدمات فیزیکی جلوگیری شود. سيلندرها را بصورت عمودي و كاملاً حفاظت شده در برابر افتادن و ضربه خوردن در محل خشك وخنك انبار شود. از كشيدن و سر دادن و غلتاندن سيلندرحاوی گازهیدروژن روي زمين خوداري كنيد. كلاهك سيلندر را هرگز برنداريد.

 

کاربرد گاز هیدروژن :

این گاز پرکاربرد ترین گاز در صنعت میباشد که از کاربرد های آن میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • استفاده از گاز هیدروژن در تولید گاز آمونیاک در فرایند هابر
 • استفاده از گاز هیدروژن در هیدروژن کردن چربی و روغن ها
 • استفاده از گاز هیدروژن در تولید الکل (متانول )
 • استفاده از گاز هیدروژن برای  الکل زدایی آبی
 • استفاده از گاز هیدروژن برای گوگردزدایی آبی
 • استفاده از گاز هیدروژن برای هیدروکرکینک
 • استفاده از گاز هیدروژن برای تولید اسید هیدروکلریدریک
 • استفاده از گاز هیدروژن برای جوشکاری
 • استفاده از گاز هیدروژن برای سوخت موشک
 • استفاده از گاز هیدروژن در احیای سنگ معدن فلزی
 • استفاده از گاز هیدروژن برای  هیدروژن مایع در تحقیقات سرمایشی مانند مطالعات ابررسانایی
 • استفاده از گاز هیدروژن بعنوان خنک کننده ژنراتورها در نیروگاه های برق
 • استفاده از گاز هیدروژن در دستگاه هیدروژن در دستگاه های انالیز بویزه در دتکتور FID دستگاه کروماتوگرافی گازی GC و 000

خرید سیلندر/کپسول هیدروژن و قیمت گاز هیدروژن :

گاز هیدروژن با گرید 5 و 5.5و 6 در سیلندرهایی با فشار و حجم دلخواه قابل عرضه است.

جهت تهیه و خرید کپسول گاز هیدروژن با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین گاز هیدروژن ، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر هیدروژن ، پالت گاز هیدروژن و…) و دریافت قیمت کپسول هیدروژن با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

گاز هیدروژن،سیلندر هیدروژن،گاز H2، فروش سیلندر هیدروژن،کپسول هیدروژن،خرید هیدروژن، تامین هیدروژن در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *