ارگون با علامت اختصاری AR با عدد اتمی 18 ̨ وزن اتمی 948/39 ̨  بی بو  بی رنگ ̨ غیر سمی ̨ غیر آتش گیر است و تحت ولتاژ بالا به رنگ آبی تبدیل میشود . هیچ ترکیبی به صورت طبیعی وجود ندارد زیرا این گاز آرگون فاقد الکترون آزاد می باشد و لایه آخر الکترونی آن تکمیل است بسیار پایدار بوده وگاز ارگون در زمین حدود 1 % وجود دارد . نقطه ذوب -189 و نقطه جوش -185 و چگالی 1.784 میباشد.

فروش گاز ارگون : شرکت گاز اردستان ، ارائه دهنده ی گاز ارگون  با خلوص 4، 5.5 و 5 و … در مخازن استاندارد و سیلندرهای 10، 20، 40 ، 50 لیتری و همچنین قیمت مناسب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت قیمت گاز آرگون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید. جهت دریافت فایل اطلاعات ایمنی گاز آرگون روی آیکون روبه رو کلیک کنید ←

مشخصات فیزیکی و شیمیایی آرگون :

گاز ارگون یک گاز بی اثر در دماهای بالا میباشد. گاز ارگون ارزان ترین گاز نجیب و بهترین جایگزین گاز نیتروژن است. انواع گاز ارگون؛ ارگون-40 و ارگون -36 میباشد که فراوان ترین آن؛ ارگون – 40 است. و از سنتز هسته ای ستاره های در ابرنواخترها و حاصل واپاشی پتاسیم 40 در جو بر اثر پرتوهای کیهانی میباشد. یکی از پرکاربردتربن ترکیبات گاز ارگون، مخلوط گاز ارگون و گاز متان که به پی 10 ( P10 ) معروف است. از دیگر ترکیبات این گاز، مخلوط گاز ارگون و دی اکسید کربن به نام کورگون ( CORGON) و یا مخلوط گاز ارگون و نیتروژن به نام ( NORGON) به فروش میرسد. ارگون نسبت به نیتروژن 2.5 برابر بیشتر خاصیت حل شدنی در اب دارد. آرگون دارای سه ایزوتروپ میباشد و انرژی یونش آن 15.760 ولت است؛ همچنین دارای سه لایه الکترون است که هر سه لایه ظرفیت الکترونی تکمیل شده است که باعث میشود قابلیت واکنش با دیگر عناصر (خالی نبودن اوربیتال ) را نداشته باشد.

طرز تهیه آرگون :

برای استفاده صنعتی، آرگون را به روش تقطیر جزء به جزء، از هوای مایع جداسازی می‌کنند و یا همچنین آرگون خام میتواند از محصولات جانبی کارخانه آمونیاک بازیافت شود و یا به صورت واپاشی هسته‌ای پتاسیم -۴۰ نیز تولید میشود.

گرید و خلوص گاز آرگون :

گازها دارای خواص مختلفی با خلوص متفاوت بوده و به ‌همین جهت در صنایع و کاربرد های مختلف از گریدهای متفاوتی استفاده می‌گردد.

درجه خلوص

ناخالصی

گرید

99.99%

100

4

                                 99.999%

                            10

5

                               99.9995%

                            5

5.5

این موضوع نیز حائز اهمیت است که خلوص گازها تا گرید 4.5 کاربرد صنعتی داشته و گریدهای بالاتر آن در آزمایشگاه‌ ها و پزشکی استفاده می‌شوند. گاز آرگون در مجتمع گاز اردستان نیز برای مصارف گوناگون و خلوص متفاوت از گرید 4 تا 5 تولید می‌گردد.

تاریخچه گاز آرگون :

در سال 1785 هنری کاوندیش توانست گاز ارگون را به عنوان گاز کامل و جدا از گاز هوا بخواند ولی نتوانست ان را به طور کامل کشف کند. ارگون از واژه یونانی به معنی تنبل یا غیرفعال گرفته شده است که دلیل نام گذاری بی اثر بودن و عدم فعالیت شیمیایی آن است. در سال 1904 سر ویلیام ̨ رمزی شیمیدان اسکاتلندی (برنده جایزه نوبل شیمی) توانست ان را  کشف کند.

نکات ایمنی :

گاز ارگون یک گاز بی اثر است؛ که اگر میزان گاز در هوا افزایش یابد و به حالت اشباع برسد؛ باعث خطر اختناق و خفگی میباشد. گازهای اختناق، سبب کاهش فشار جزئی اکسیژن محیط میشود که قبل از نشان دادن علائم خاص؛ مقداراکسیژن را تا 75 % از مقدار معمولی کاهش دهد؛ که در چنین شرایطی غلظت گاز نئون افزایش می یابد که این اتفاق زمانیکه به غلظت 50 % برسد؛ علائم خاص نشان داده و اگر به غلظت 75 % برسد طی چند دقیقه اثر کشنده به جای میگذارد. در هنگام حمل بایستی با  احتیاط منتقل شود.  کاهش فشار می تواند نشانه ي وجود نشتی باشد دراینصورت  لوله ها و اتصال ها را بازبينی کنيد و محل اتصال ها در چند نوبت با کف صابون کنترل شوند. پس از پایان استفاده شیر بالای سیلندر را ببندید و برای جلوگیری از اسیب فیزیکی ̨باید به صورت عمودی نصب شوند. سیلندر گاز ارگون نباید غلطانده شود . معمولا  سیلندرهایی به رنگ آبی دارد. 

خطرات گاز آرگون :

تنفس گاز ارگون موجب سرگیجه تهوع بیهوشی میشود  و بیشتر شدن علائم باعث مرگ فرد منجر میشود. در این صورت فرد باید به محیط باز منتقل شود وبا رساندن اکسیژن و اقدام به احیا حال فرد مصدوم را تا حدودی بهتر کنند. در اثر تماس با پوست باعث سوختن میشود .

کاربرد گاز آرگون :

 • استفاده از گاز آرگون برای پرکردن حباب های لامپ ها و پنجره های دوجداره با بازده بالا
 • استفاده از گاز آرگون برای تصفیه زیرکنیوم
 • استفاده از گاز آرگون برای شستن فلزات مذاب برای جداسازی گاز های حل شده
 • استفاده از گاز آرگون برای لوله های شمارشگر گایگرها
 • استفاده از گاز آرگون برای لیزر نظیر عمل چشم̨  برای درمان رتینوپاتی دیابتی ، جداشدگی شبکیه ، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا
 • استفاده از گاز آرگون برای کربن گیری از فولاد ضد زنگ
 • استفاده از گاز آرگون برای جوشکاری آرگون به عنوان گاز محافظ قوس الکتریکی به منظور ایجاد محیطی خنثی
 • استفاده از گاز آرگون برای برخی مصارف پزشکی
 • استفاده از گاز آرگون برای ساخت جواهرات و طلاسازی
 • استفاده از گاز ارگون  در کروموتوگرافی گازی
 • استفاده از گازآرگون برای جایگزین اکسیژن درون محفظه های که سبب افزایش طول عمر محصولات
 • استفاده از گاز ارگون در اسپکترومتری جذب اتمی به عنوان گاز پوششی در کوره گرافیت
 • استفاده از گاز آرگون در صنایع آهن و استیل برای جلوگیری از اکسید شدن فلزهای مذاب و نیز گاززدایی و سولفورزدایی استیل وآهن مذاب
 • استفاده از گاز آرگون برای صنعت خودروسازی

خرید سیلندر گاز آرگون خرید و قیمت گاز آرگون :

گاز آرگون با گرید 4 تا 5.5 در سیلندرهایی با فشار و حجم دلخواه قابل عرضه است.

جهت تهیه و خرید کپسول گاز آرگون با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین آرگون مایع، تهیه انواع تجهیزات، لوازم وابسته به آن (سیلندر آرگون ، پالت گاز آرگون و … ) و دریافت قیمت سیلندر آرگون با واحد بازرگانی شرکت گاز اردستان تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی: 03133863330

سایر

گاز ارگون،فروش کپسول آرگون،فروش سیلندر آرگون،سیلندر گاز آرگون، خرید گاز ارگون، ارگون مایع، فروش ارگون مایع، شارژکپسول ارگون آزمایشگاهی، ارگون ازمایشگاهی در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *