آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
تیر
سه شنبه
25
            
 

قبل از استفاده از سیلندرهای گاز ،از خطرات احتمالی آن گاز و سیلندر آگاهی کامل پیدا کنید.اطلاعات روی بدنه سیلندر باید کامل و خوانا باشد.هر گاز باید گواهینامه مخصوص داشته باشد. وقتی برای زمان کمی هم از سیلندر گاز استفاده ای نداریم بهتر است در این وقفه شیر آن را ببندیم .مطمئن شویم شیر سالم است و نشتی ندارد.از تماس روغن یا گریس با شیر سیلندر جلوگیری شود ،چراکه تماس چربی با گازهای مایع ،مثل اکسیژن یک مخلوط قابل انفجار ایجاد می کند .سیلندرها را عمودی نگه داشته و مطمئن شویم که به خوبی مهار شده اند.سیلندرها را بدون درپوش جابه جا نکنیم  و توجه داشته باشیم که درپوش محافظ خوبی برای شیر سیلندر می باشد.
 
جابه جایی سیلندر
برای جابجایی سیلندر ، از غلتاندن سیلندر بر روی زمین بپرهیزید ،بهتر است سیلندر را بطور عمودی روی پایه آن بچرخانید، یا از یک گاری چرخدار استفاده کنید. حتی اگر سیلندر را در یک فاصله کوتاه جابجا می کنید، توجه داشته باشید سیلندر را با استفاده از درپوش یا شیر آن بلند نکنید و بعد از کار با سیلندر درپوش را سرجایش بگذارید . برای بار زدن سیلندر در وانت یا کامیون از پالت های استاندارد و دارای حفاظ استفاده کنید. برای بلندکردن یک کپسول گاز خوابیده روی زمین مواظب کمر خود باشید ، از ماهیچه های ران خود استفاده کنید. هنگام چرخاندن سیلندرگاز مواظب انگشتان خود باشید و همیشه از دستکش ضخیم و کفشهای ایمنی مناسب استفاده کنید.سرعت زیاد در هنگام چرخاندن سیلندر می تواند حادثه بیافریند. محل نگهداری سیلندر باید دارای ایمنی لازم باشد و تابلو ها و علایم ایمنی لازم نصب گردند ، عبور هوا به صورت کافی در انبار موجود باشد تا از جمع شدن گاز جلوگیری شود. افراد بهتر است آموزش لازم را برای کار کردن با سیلندر ، رگولاتور ، تجهیزات گاز و اتصالات مربوطه دیده باشند . گازهاي مختلف را به صورت جداگانه ،طبق استاندارد رنگ و درمحل خاص خود قرارداده و براساس نوع گاز گروه بندي و نگهداری شود . برای مثال، گازهاي قابل اشتعال را باید دور از گازهاي اکسید کننده قرارداد و تجهیزات اتصال به زمین داشته باشد . روغن و مواد نفتی مشتعل را باید از گاز اکسیژن دور نگه داشت.
نکات ایمنی کار با سیلندرها و رگولاتورهای گاز
شیر خروجی و رگولاتورهای سیلندر نیاز به اتصالات و کانکشن مناسب به خود دارد .اتصال باید بدون نشتی باشند و سالم گزینش شوند . سیلندر های تحت فشار را نباید بدون رگلاتور و فشار شکن مناسب گاز استفاده کرد رگولاتورها داراری گیج فشار ورودی و گیج فشار خروجی هستند. هر یک از اجزاي سیستم تحت فشار که امکان جدا سازي و بستن آنها وجود دارد باید ابزار رهاسازي فشار (Pressure relief device) خاص خود را داشته باشند. اطمینان از صحت و تناسب این تجهیزات برعهده کاربر است.

 کانال تلگرام ما : ​https://telegram.me/ardestangas