آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
تیر
سه شنبه
25
            
 

هلیوم (Helium) بانشان شیمیاییHe یک عنصر شیمیایی باعدد اتمی۲ می باشد.  این عنصر؛ غیرسمّی، بی‌بو، بی‌رنگ، بی‌مزه، از دیدگاه شیمیایی بی اثر و تک اتمی است که درجدول تناوبی در بالای گروه گازهای نجیب جا دارد.
هلیم بعد از هیدروژن دومین عنصر سبک کیهان است و از لحاظ فراوانی هم باز بعد از هیدروژن در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. برخلاف دیگر عنصرها در فشار معمولی، هلیم تا دمای صفر مطلق، همچنان مایع باقی می‌ماند.

جوشکاری با گاز محافظ و الکترود تنگستنی :
هلیم، در فرایند جوشکاری با قوس الکتریکی بر روی موادی که در دمای جوشکاری در اثر تماس با هوا یا نیتروژن دچار آسیب می‌شوند به عنوان لایهٔ محافظ یا پوشش عمل می‌کند. گازهای گوناگونی در جوشکاری با قوس الکتریکی به عنوان گاز محافظ به کار می‌روند که هلیم به جای آرگون ارزان، بویژه برای موادی که رسانش گرمایی بالاتری دارند مانند آلومینیوم و مس  بکار می‌رود.
 
از جمله کاربردهای این گاز :
-از مهمترین کاربردهای هلیوم برای پر کردن و بالا بردن بادکنک های هلیومی می باشد.
- هلیوم به عنوان هوای محافظ در جوشکاری با قوس الکتریکی کاربرد دارد.
-گاز هلیوم به عنوان بالا برنده در بالون ها استفاده می شود که برای تبلیغات و تحقیقات جوی بسیار مناسب بوده و نسبت به هیدروژن دارای قدرت بالا برندگی 92.64% بوده و نسبت به هیدروژن که گازی قابل اشتعال است ایمن تر به حساب می آید.
- هلیوم به عنوان گاز خنک کننده و رساننده گرما و دارای خاصیت واکنش ناپذیر بودن ، در برخی از راکتورهای هسته ای کاربرد دارد.
- به دلیل اینکه هلیوم به سختی در بافت عصبی حل می شود ، از امیخته هایی چون هلیوکس و هلی ایر یا هوای هلیومی در غواصی بهره می برند .
- همزمان با پیشرفت تکنولوژی استفاده از هلیوم مایع در MRI  نیز رو به رشد است.
- همجوشی هیدروژن به هلیوم نیز انرژی لازم برای بمب های اتمی را فراهم می کند.
- یک کاربرد مهم صنعتی هلیم، تشخیص محل نشت می باشد. چون هلیم توان پخش شدن در میانه ی بدنه ی جامدات دارد و نیز سه بار سریعتر از هوا به داخل جامدات نفوذ می کند از اینرو به عنوان گازی که می‌تواند محل نشت را ردیابی کند، بکار می‌رود.

نکات ایمنی :
- هیچگاه هلیم را به طور مستقیم تنقس نکنید چون جایگزین هوا در تارهای صوتی شده و باعث تغییر در صدا می شود.
- هلیوم در غلظت های بالا جایگزین هوا شده و باعث خفگی می شود.
- این گاز غیر سمی و اشتعال ناپذیر است .
- برای استفاده از این گاز باید از رگولاتور مخصوص هلیوم استفاده کرد.
- رنگ سیلندر گاز هلیم به رنگ  قهوه ای می باشد.


هلیم مایع سرد ترین ماده روی کره زمین است (منفی 269 درجه سانتی گراد) به همین دلیل تنها ماده سرد کننده ای است که میتوان از آن در صنایع ابر رسانا استفاده کرد. بنابراین یکی از بیشترین استفاده های هلیم مایع در دستگاه های MRI  است.

اردستان گاز ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین گاز هلیوم گرید 5.2و 6 (99.9992) - (99.9999) « اماراتی »  ،  در سیلندرهای مختلف
متناسب با نیاز شما !

* مشخصات فنی گاز هلیوم

* هلیوم بادکنکی

* طرز بادکردن بادکنک با کپسولگاز هلیوم

* فروش ویژه گاز هلیوم، رگولاتور گاز هلیوم، نازل فشنگی هلیوم و چسب Hifloat مخصوص بادکنک لاتکس

درحال بارگزاری