آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
تیر
سه شنبه
25
            
 

هیدروژن یا آبزا Hydrogen ، با نماد شیمیاییH نام یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی با عدد 1 است.
هیدروژن سبک‌ترین عنصر در جهان است که بیش از دیگر عنصرها به صورت آزاد در طبیعت یافت می شود، به طوریکه نزدیک به ۷۵٪ از جرم جهان از هیدروژن ساخته شده‌است. عنصر هیدروژن با بیشتر عنصرها می‌تواند ترکیب شود و می‌توان آن را در آب، تمامی ترکیب‌های آلی و موجودات زنده پیدا کرد. 
در صنعت برای تولید هیدروژن از گاز طبیعی بهره می‌برند و کمتر به الکترولیزآب روی می‌آورند. بیشتر هیدروژن تولیدی در نزدیکی محل تولید، در فرایند سوخت  و تولیدآمونیاک برای ساخت کود شیمیایی، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. 
اگر هیدروژن با هوا آمیخته شود و غلظت آن میان ۴ تا ۷۴ درصد باشد و یا آمیزه‌ای از هیدروژن و کلر با درصد ۵ تا ۹۵ درصد می‌تواند ماده‌ای انفجاری را پدید آورد. این آمیزه‌های گازی با یک جرقه، کمی گرما یا نور خورشید بی درنگ منفجر می‌شود. 
 
 
از جمله کاربردهای این گاز:
- در کروماتوگرافی به عنوان گاز حامل کاربرد دارد.
- هیدروژن در متورهای درون سوز سوخته می شود و یا در پیل های هیدروژنی ،انرژی الکتریکی تولید می کند. تاکنون چند خودروی آزمایشی توسط چند شرکت خودروسازی از جمله BMW (موتورگرمایی) و بنز، تویوتا، اپل و ... (پیل هیدروژنی) تولید شده است. پیل های سوختی هیدروژنی، به‌عنوان راه کاری برای تولید توان بالقوهٔ ارزان و بدون آلودگی، مورد توجه قرار گرفته‌است.
-در خودروسازی به عنوان منبع انرژی برای کاهش آلاینده ها و اطفاء حریق به کار می رود.
- به عنوان خنک کننده در نیروگاه های برق استفاده می شود.
- به مقدار بسیار زیادی هیدروژن در فرایند هابر (Haber Process) آمونیاک کاربرد دارد.
- برای بالا بردن راندمان جوشکاری و عملیات برش ،در جوشکاری و تولید فلزات از هیدروژن استفاده می شود.
- در فرایند آلکیل زدایی آبی -هیدرو دِ آلکیلاسیون hydrodealkylation)، گوگردزدایی آبی - هیدرو دِ سولفوریزاسیون، hydrodesulfurization) و هیدروکرکینک (hydrocracking)هیدروژن نقش دارد.
-در صنایع هوافضا و هواپیمایی به عنوان منبع انرژی پاک و سوخت موشک
-در تهیه پلاستیک و نایلون

هشدارهای حفاظتی شخصی:
هیدروژن گازیست بسیار قابل اشتعال که باعث تسریع در سوختن مواد شده و در غلظت های بالا باعث خفگی و حتی مرگ می شود. در دما و فشار معمولي اين گاز غيرسمي است. ميتواند جاي اكسيژن را بگيرد كه اين امر منجر به كاهش اكسيژن ميشود. هيچگاه مقدار اكسيژن در هوا نبايد كمتراز 18 %شود. در اثر سوختن  با اين گاز ، بخش آسيب ديده را زير آب سرد خنك كنيد ، سپس از باند استريل براي پوشاندن محل استفاده كنيد . چنانچه مصدوم از ناحيه صورت ، گلو ، سر و يا سينه دچار سوختگي شده باشد و در نتيجه آن ممكن است راه تنفسي مسدود شود ، بايد فرد مصدوم را فوراً به مراكز امدادسوانح وسوختگي تخصصي ببريد / گاز هيدروژن شديداً قابل اشتعال است / گاز هيدروژن شديداً با هوا مخلوط انفجاري مي دهد.
 توجه :
 سیلندر هیدروژن بدون درز بوده و با فشار ۱۵۰ و ۲۰۰ بار شارژ می شود. شیر کپسول هیدروژن چپگرد بوده و از حساسیت بالایی برخوردار است. برای استفاده از کپسول هیدروژن حتما باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده کرد و بعد از هر استفاده شیر را حتما بست .سیلندر ها حتما باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند. دمای خود احتراقی هیدروژن 399 درجه می باشد.

* مشخصات فنی گاز هیدروژن

درحال بارگزاری