آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
تیر
سه شنبه
25
            
 

دی اکسید کربن(گاز کربنیک) با فرمل شیمیایی CO2 از ترکیب کربن و اکسیژن به دست می اید . دی اکسید کربن بر اثر سوختن زغال و مواد الی در کنار اکسیزن ، تنفس حیوانات و گیاهان و .. به دست می اید .کربن دی اکسید گازی بی رنگ می باشد که تنفس آن در غلظت های بالا باعث ایجاد مزه ترش در دهان و احساس سوزش در بینی و گلو می شود.

 *با تولید انبوه روزانه*
برای جلوگیری از انباشت گاز CO2 در سطح زمین، محل نگهداری مخازن و سیلندرهای CO2 باید دارای جریان هوای مناسب باشد.
 کربن دی اکسید از جمله گازهای گلخانه ای به حساب می اید . وقتی نور خورشید به زمین می رسد مقداری از آن که به گرما تبدیل می شود و گازهای گلخانه ای مقداری از این گرما را جذب می کنند. زندگی ما که وجود دارد تنها به خاطر این اثر گلخانه ای طبیعی است چرا که این فرایند دمای زمین را تنظیم می کند هنگامی که اثر گلخانه ای وجود نداشته باشد تمام زمین در یخ پوشیده می شود.هر چند فرآیندهای بشری باعث انتشار گازهای گلخانه ای مانند CFC و دی اکسید کربن شده است این موجب یک مشکل زیست محیطی شده است میزان گازهای گلخانه ای در حال افزایش است لذا آب و هوای زمین در حال تغییر است به این دلیل که درجه حرارت در حال افزایش است این علاوه بر حالت غیر طبیعی در اثر گلخانه ای به عنوان گرم شدن کره زمین شناخته شده است به نظر می رسد ممکن است گرم شدن کره زمین سبب افزایش در فعالیت طوفان، ذوب یخ در قطب، جاری شدن سیل و دیگر مشکلات زیست محیطی شود.

از جمله کاربردهای این گاز: 
- در صنایع نوشابه سازی،کربونیزه کردن نوشابه های غیر الکلی و جلوگیری از حضور اکسیژن در ظرف نوشابه.
در صنایع بسته بندی مواد غذایی و کنسرو سازی برای محافظت مواد غذایی در برابر قارچها و باکتریها
- در صنایع جوشکاری به جای آرگون جهت حفاظت از سطح جوش از تماس با اکسیژن استفاده می شود.
- همچنین فرآیندهای جدیدی برای خشک شوئی لباس ها به تازگی ایجاد شده اند که با استفاده از دی اکسید کربن مایع، به جای ماده شیمیایی سمی پرکلورو اتیلن، لک های چربی و چرک را حل می کنند. 
- در بعضی عملیات ساختمانی (مثل ساخت پل- تونل و فاضلابهای زیر زمینی) برای حاصل شدن کیفیت بهتر بتون بایستی آن را کاملاً سرد کرد.

و ...

هشدارهای حفاظتی شخصی : 

استنشاق این گاز باعث گیجی، سردرد، افزایش فشار خون و تندی ضربان قلب می شود / غیر قابل اشتعال است
اين گاز از هوا سنگين تر است و ممكن است در فضاهاي بـا سـقف كوتـاه تجمـع يـا فتـه و باعـث فقدان اكسيژن شود . در سرعت جريانهاي سريع ميتواند الكتريسيته ساكن ايجاد شود و با عـث افروختـه شـدن هـر مخلوط انفجاري موجود در آن محل شود . جريا ن آزاد مايع متراكم مي شود و يخ خشك ب ي نهايت سرد را ايجاد مي كند / درحرارت بالاي 2000 در جه سانتي گراد توليد مونواكسيد كـربن سـمي ميكنـد . بـه شـدت بـا بازها و فلز هاي قليايي واكنش ميدهد . گرد و غبار فلزا ت مختلفي مانند : منيـزيم ، زيـركنيم ، تيتـانيوم، الومينيـوم ، كروميوم و منگنز در صورت تعليق و حرارت دهي در دي اكسيد كربن ،قابل اشتعال و انفجار هستند.

جابجايي و انبارداري
در محل خنك و ضد حريق نگهداري شود.

* تأمین کربن دی اکسید مایع
* رزومه گاز کربنیک
* یخ خشک و کاربردهای آن
* msds کربن دی اکسید
* دی اکسید کربن طبی
-کربوکسی تراپی
* کربن دی اکسید خوراکی
* ساخت پالت (باندل)دی اکسید کربن(CO2)

درحال بارگزاری