آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
تیر
سه شنبه
25
            
 

نیتروژن عنصر شیمیایی غیر فلزی که در جدول تناوبی با نشان N  مشخص شده و دارای عدد اتمی 7 است .
نیتروژن در دو فاز گاز و مایع (فلاسک نیتروژن) موجود می باشد.

از جمله کاربردهای این گاز(کاربرد گاز نیتروژن) :
- N2 طی روند شیمیایی به نیترات و نیترید تبدیل شده که برای کنسرو کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
- نیتروژن به عنوان منجمد کننده خشک در صنایع غذایی و برای پر کردن فضای خالی بسته های چیپس و پفک و نظیر اینها و در برخی موارد برای تولید بستنی نیز نیتروژن مایع کاربرد دارد .
- نیتروژن در کروماتوگرافی به عنوان گاز حامل و گاز بالانس دز مخلوط های گازی کالیبراسیون استفاده می شود
- در صنایع هوا فضا و هواپیمایی
- نیتروژن د ر پزشکی برای سرد کردن، فریز کردن و نگهداری خون و بافت بدن کاربرد دارد.
- نیتروژن همچنین در فرایند های عملیات حرارتی ، برش لیزر و برش پلاسما کاربرد دارد.

هشدارهای حفاظتی شخصی : 
با توجه به اينكه 80 %حجم هوا نيتروژن است، استنشاق اين گاز ضرري ندارد، اما ممكن است در محيط هاي محدود در صورت نشت مقادير قابل توجهي از گاز ازت، اين گازجايگزين اكسيژن هوا شده و سبب بروز خطر كمبود اكسيژن و خفگي گردد. كمبود اكسيژن در هوا مي تواند سبب سردرد، زنگ زدن در گوشها، سرگيجه، كسالت، بيهوشي، حالت تهوع، و از كار فتادگي حواس شود. در صورتيكه 12 تا 16 درصد اكسيژن در محيط وجود داشته باشد، استنشاق اين گاز موجب افزايش تعداد دفعات دم و بازدم شده و هماهنگي رفتارهاي عضلاني را تا حدودي مختل مي كند. در صورتيكه مقدار اكسيژن در محيطي كه گاز نيتروژن در آن پراكنده شده است كمتر شده و به 10 تا 14 درصد برسد تعادل روحي رواني فرد برهم خورده و موجبات خستگي غيرعادي و اختلال در تنفس وي فراهم مي شود. در صورت رسيدن غلظت اكسيژن به 6 تا 10 درصد حجمي، حالت تهوع و استفراغ به فرد مصدوم دست داده و هوشياري وي كاهش يافته و يا از دست مي رود. در غلظتهاي كمتر از 6 درصد اكسيژن، فرد دچار تشنج شده و احتمال توقف تنفس و مرگ وي وجود دارد/ نیتروژن مایع در تماس با پوست و یا چشم سبب یخ زدگی بافت مورد معرض می شود/ قابل اشتعال نيست ولي سرايت آتش و دماي بالا به مخازن و يا خطوط انتقال آن مي تواند موجب تركيدگي اين ظروف و يا مسيرها شود. ضمنا در حضور اكسيژن و دماي بالا ، اكسيدهاي خطرناك نيتروژن توليد خواهند شد/ خاصيت انفجاري ندارد / ورود نيتروژن به محيط زيست اثر مخربي ندارد مگر اینکه منجر به ورود مقادیر زیادی نیتروژن به يك ناحيه محدود گردد.
جابجايي و انبارداري :
مراقب باشيد هيچ نقطه از بدن، بدون پوشش مناسب، در معرض شير خروجي لوله ها و يا سيلندرهايي كه حاوي سيالات درفشار زياد هستند قرار نگيرد . سطوح سرد فلزات سبب چسبيدن گوشت به سطح آنها مي شوند و در صورت فشار زياد براي جداكردن پوست از سطح فلز امكان پارگي و شكافتن پوست و گوشت وجود دارد. سيلندرها را با وسيله نقليه مناسب بصورت عمودي حمل كنيد و هرگز آنها را نياندازيد يا به پهلو نغلتانيد. در صورتيكه شير يا اتصالات كپسول ها ايراد داشت هرگز به آنها فشار وارد نكنيد و با توليدكننده تماس گيريد / انبار بايد مجهز به سيستم قوي تهويه باشد. كپسول ها را در محيط محدود و بسته انبار نكنيد. در محيط خنك، عاري از منابع محترق و انفجاري، مواد اكسيدكننده و مواد ناسازگار انبار شود.كپسول ها بايد داراي گواهينامه بازرسي باشند.
Symbol: N
Atomic mass: 14.0067 u ± 0.0001 u
Boiling point: -195.8 °C
Melting point: -210 °C

* اطلاعات فنی گاز نیتروژن
* گاز نیتروژن در لاستیک خودرو 
* گاز نیتروژن msds

* ساخت پالت نیتروژن

 
درحال بارگزاری