آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
تیر
سه شنبه
25
            
 

اکسیژن یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن O2 و عدد اتمی آن 8 می‌باشد. اکسیژن، فراوانترین عنصر در پوسته کره زمین است که ترکیبات اکسیژن از جمله اکسید فلزات و سیلیکات‌ها و کربناتها معمولا در خاک و صخره‌ها یافت می‌شوند. اکسیژن در دما و فشار استاندارد به‌صورت گاز است .از جمله کاربردهای این گاز :
- اکسیژن به‌عنوان اکسید کنندهکاربرد بسیار زیادی دارد.
- اکسیژن مایع به‌عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشکها استفاده می‌شود.
- در پزشکی براى درمان نارسائیهای تنفسی و احیائ بیماران به کار می رود.( کسانی که کوه نوردی می‌کنند یا در هواپیما پرواز می‌کنند، مخازن اکسیژن همراه دارند
- همچنین اکسیژن درجوشکاری، تولید فلزات، ساخت فولاد و همچنین متانول کاربرد دارد.
- در صنایع هواپیمایی و هوافضا باعث احتراق بهتر سوخت موشک می شود.
- در صنایع شیشه سازی برای احتراق کوره های ذوب شیشه و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد.
 
هشدارهای حفاظت شخصی
1 %از هوا بصورت طبيعي حاوي اكسيژن است و اكسيژن اساساً غيرسمي است. در تماس افراد با غلظتهاي بالاي 50 %اكسيژن در هوا در فشار 1 اتمسفر 3/101 كيلوپاسكال) به مدت 24 ساعت يا بيشتر، تأثيري بر روي سلامتي افراد مشاهده نشده است. استنشاق اكسيژن با غلظت 100 %در هوا به مدت 6 تا 12 ساعت و يا بيشتر از 17 ساعت اثري بر روي عملكرد ريهها مشاهده نداشته است. استنشاق اكسيژن خالص به مدت 24 ساعت در فشار اتمسفر يا كمتر سبب تحريك ريوي و ورم ريه ميشود. در بعضي از شغلها مثل غواصهايي كه در عمق دريا كار ميكنند، كارگران مهمات سازي و ارتش، كارگران تونلها، ممكن است در تماس با فشارهاي زياد اين گاز قرار گيرند كه در ابتدا سبب تأثير بر دستگاه عصبي و سيستم تنفسي ميشود. تأثيرات سيستم تنفسي شامل تنگي مجاري سينه، افزايش درد و سوزش در سينه، و اسپاسم و سرفه هاي غيرقابل كنترل. تأثيرات سيستم اعصاب مركزي بعد از تأثيرات سيستم تنفسي مشاهده ميشود كه علائم آن شامل حالت تهوع، گيجي، استفراغ، خستگي، فقدان هماهنگي، سردرد مختصر، تغيير حالت، نشاط بي دليل، اغتشاش، و در نهايت كاهش هوشياري است / اين گاز غير قابل اشتعال است / تماس اكسيژن با مواد قابل احتراق ميتواند باعث حريق يا انفجار شود.
 
 
نکات ایمنی عمومی کار با اکسیژن:
گاز اکسیژن، گازی غیر آتشزا می باشد که باعث تسریع در سوختن مواد می شود. مخزن تحت فشار است و نباید سوراخ شود. برای استفاده از سیلندر گاز اکسیژن باید از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود، بعد از هر استفاده شیر حتما بسته شود، بعد از خالی شدن کپسول باید در مکانی خنک قرار گیرد. سیلندر ها باید دارای کلاهک باشند و در محل خود ثابت گردند. در صورت پخش گاز اكسيژن خالص از كپسول ها كليه منابع مشتعل و محترق مثل سطوح روغني و حفاظت محيط كار لباسهاي گريسي از محيط دور شوند. اجازه دهيد كپسول داراي شير معيوب به ارامي در هوا تخليه شود تخلیه سریع گاز ممکن است باعث یخ زدگی و سوختگی برودتی شود. ماکزیمم دمای محیط برای نگهداری سیلندر اکسیژن تحت فشار 52 درجه سانتیگراد می باشد.

نحوه تولید اکسیژن مایع:

اکسیژن مایع بطور طبیعی از هوا ، توسط تقطیر جزء به جزء در یک کارخانه برودتی جداسازی هوا بدست می آید .
کاربردها اکسیژن مایع :
در تجارت، اکسیژن مایع به عنوان یک گاز صنعتی طبقه بندی شده و به طور گسترده ای برای مقاصد صنعتی و پزشکی استفاده می شود.
اکسیژن مایع برودتی بعنوان سوخت اکسید کننده برای برنامه های کاربردی موشک های فضاپیمایی است ، معمولا در ترکیب با هیدروژن مایع یا نفت سفید استفاده می شود. اکسیژن مایع دراین فرآیند نقش محرک و بالابرنده را دارد.
در شاتل های فضایی , موشک ها به ظور گسترده ای از اکسیژن مایع استفاده می شود , که به دلیل نیاز به پر کردن مداوم , مصرف آن رو به کاهش است .
از اکسیژن مایع به طور گسترده در ساخت مواد منفجره استفاده می شود .

 
درحال بارگزاری