آخرین خبرها
منوی سایت
تقویم
1398
تیر
دوشنبه
3
            
 
تنفس هلیوم : سرگرمی و تهدیدی مرگبار
By Henry G,Wiches,Jr

 

چه چیز می تواند خطرناک تر از بادکنک هلیومی باشد ؟
پاسخ این سوال ممکن است شمارا شگفت زده کند .
بسیاری از مردم درک صحیحی از خطرات مربوط به استنشاق هلیوم ندارند در طول تحقیقات انجام شده به ماهیت اصلی خطرات شدید و بالقوه استنشاق هلیوم پی می بریم .
یک جنبه ی شناخته شده از استنشاق هلیوم این است که چگونه به علت محرومیت از اکسیژن آگاهی خود را از دست می دهید .در جریان تنفس طبیعی تبادل گاز ها ، جریان خون اکسیژن را از هوا دریافت کرده و به ریه ها جذب می شود و دی اکسید کربن را از بدن خارج می کند با این وجود این روند فورا متوقف نمی شود و ممکن است در حالی که ایستاده اید از حال بروید و سقوط بدون کنترل را داشته باشید که ممکن است صدمه جدی ببینید حتی اگر تنفس عادی شما شروع شده باشد.
سیستم شارژ بادکنک هلیومی
سیستم های شارژ بادکنک های هلیومی در سال های اخیر محبوب و رواج شده است .و اغلب در فروشگاه ها ی مختلف یافت می شود.این سیستم ها به طور کلی توسط یک اپراتور کنترل می شود .یک سیستم شارژ شامل یک سیلندر هلیوم ، شیر سیلندرهلیوم ، رگلاتور ، بالن می باشد .این سیستم برای شارژ سریع طراحی شده است به طور معمول آن را به حداکثر جریان گاز هلیوم تقریبا 5 فوت مکعب در دقیقه ارائه می دهد.
خطر نفوذ هلیوم از طریق سیستم شارژ خطرناک تر از نشت یا تنفس هلیوم از بالن هلیوم است.
که احتمال آسیب مرگبار را به دنبال دارد
واکنش شیمیایی باعث آسیب های کشنده نمی شود در عوض فشار گاز داخل ریه عاملی است که می تواند فرد بلافاصله با مرگ روبه رو شود ، در چنین شرایطی احیا قلب و عروق فایده ای ندارد.
جریان گاز در برابر حجم ریه :
جریان گاز cfm5  معادل 2.36 لیتر در ثانیه است .اگر چه ظرفیت ریه های هر فرد متفاوت است ،برآورد مناسب برای کل ریه ها در یک زن بالغ 4.5 لیتر است.این ظرفیت در محاسبات مورد استفاده قرار می گیرد طبق ارجاعات فیزیولوژیکی انسان ،قرار گرفتن در معرض طول عمر بایک تفاوت 30 میلیمتر جیوه بین فشار داخل ریه و فشار بدن می تواند مرگبار باشد .
با این حال محاسبات به وضوح نشان می دهد که با توجه به سرعت جریان و فشار در دسترس از یک سیستم پرکردن بالن  هلیوم ،ریه های انسان می تواند در کسری از ثانیه بیش از حد فاسد شود و قربانیان به راحتی زمان واکنش نشان نمی دهند.
 
 
مشاور و متخصص حرفه ای مهندسین ایمنی Madeley در برین، Tex. 979-693-2041 است.
این مقاله از مجله ایمنی حرفه ای با اجازه ناشر و نویسنده مجاز است.
مقاله ارائه شده توسط انجمن گاز فشرده، Inc.