• EN
  • |
  • FA

گازهای خالص / CH4

CH4

CH4

گاز متان

تاریخچه و مشخصات گاز متان
در سال 1778 توسط آلساندرو فیزیکدان ایتالیایی گاز متان کشف شد .این گاز اولین عضو از خانواده های آلکانهاست که دارای فرمول شیمیایی CH4 می باشد .گاز متان یکی از رایج ترین گاز موجود در کره ی زمین است .گاز متان در طبیعت با تجزیه مواد آلی بخصوص فاسد شدن گیاهان در مرداب تولید می شود به همین دلیل به آن گاز مرداب گفته می شود .
نکته قابل توجه این است که گاز متان همانگونه که یکی از منابع ارزشمند در تولید انرژی به حساب می آید می توان آن را یکی از دلایل اصلی گرم شدن کره ی زمین دانست.بطور معمول می توان گفت افزایش میزان گاز های گلخانه ای ازجمله بالا رفتن درجه حرارت زمین رابطه مستقیم دارد .
 
روش تولید /دستیابی
گاز متان از طریق تجزیه بی هوازی مواد آلی مثل :پسماند های جامد شهری ،آب پسماند ها و کود های شیمیایی بدست می آید .یکی از معروفترین فرآیند هایی که منجر به تولید گاز متان می شود واکنش استات و سود است.
 
کاربرد ها :
- گاز متان یک ماده بنیادی در تولیدات صنعتی در صنایع نفت وگاز
- مهمترین مواد اولیه در تولید محصولات صنایع پتروشیمی
- سوخت و تولید انرژی
- سوخت خودروها و تولید برق وسوخت توربین ها
- گاز متان نقطه مرجع در اندازه گیری PCI هیدروکربن ها و زغال سنگ ها
- ترکیب با گاز های بی اثر مثل هوای خشک برای استفاده در نیروگاه ها ،خطوط انتقال گاز و نشت یابی
 مخلوط گاز آرگون و گاز متان در خلوص بالا را P10  می نامند که در آنالیز مواد شیمیایی در دستگاه های XRF به کار می رود .
 
استاندارد شیر و رنگ سیلندر متان
گاز متان گازی قابل اشتعال است که ترکیب بیش از 2.5 درصد آن با هوا به همراه یک جرقه کوچک باعث اشتعال می شود به همین علت رنگ سیلندر های این گاز قرمز یکپارچه می باشد .برای استاده از سیلندر های گاز متان از شیر های چپگرد رزوه داخل (BS4) ویا رزوه بیرون (DIN1) استفاده می شود .