• EN
  • |
  • FA

صنایع / Medical Equipment

Medical Equipment

Medical Equipment

MRI کاربرد گاز هلیوم دردستگاه های

شرکت گاز اردستان تامین کننده انواع گاز هلیوم در گرید ها و مصارف متنوع

در حالی که نیمی از افراد مصرف هلیوم را جهت پرکردن بادکنک ها یا بالن ها می شناسند. این گاز یکی از پرمصرف ترین گاز های صنایع مختلف از جمله پزشکی می باشد.از جمله کاربرد های هلیوم مایع استفاده از آن به عنوان سوخت های مایع در شاتل های فضایی که در صنعت هلیوم مایع نسبت به هیدروژن مایع به دلیل سبک بودن و غیر قابل اشتعال بودن اولویت دارد .

یکی از مصارف مهم گاز هلیوم (Helium) در صنایع مختلف از جمله در زمینه پزشکی استفاده از آن در دستگاه های MRI است که برای خنک کردن آهن رباهای ابر رسانا در اسکنر های MRI در درمای زیر ده درجه کلوین استفاده می شود زیرا سیم پیچ های داخل دستگاه باید در دمای نزدیک به صفر درجه کاهش پیدا کندبه همین دلیل برای حفظ درجه حرارت پایین دستگاه نیاز به مایع هلیوم می باشد .که به طو مداوم روی سیم ها هلیوم مایع ریخته می شود و باعث کاهش دما تا 269.1- درجه سانتی گراد که معادل 452.11 درجه فارنهایت می شود که به طور متوسط هر دستگاه MRI ، 1700 لیتر مایع هلیوم مصرف می کند در نتیجه شما می توانید تصور کنید که مصرف استفاده هلیوم دراین دستگاه چه مقدار زیاد است .

در دستگاه های MRI  نمی توان از یخ خشک یا نیتروژن استفاده کرد زیرا نیتروژن و یخ خشک توانایی سرمایی هلیوم را ندارند و دی اکسید کربن هم به دلیل جامد بودن ، واکنش پذیر بودن و دمای جوش بالا نمی تواند جایگزین مایع هلیوم در دستگاه های MRI  شود .

گاز هلیوم دائما در فضا شناور است و چون جز گاز های نجیب است قادر به ترکیب شدن نیست و معمولا از طریق واکنش های اتمی ساخته می شود به همین دلیل اغلب در مناطقی از زمین که معادن اورانیوم وجود دارد هلیوم نیز یافت می شود .منبع اصلی محصول گاز هلیوم در جهان میدان های گاز های طبیعی هستند که حدود 7 درصد گاز هلیوم جهان را در خود جای داده اند .

متاسفانه میزان مصرف هلیوم در زمین روزانه افزایش می یابد و میزان ذخیره های هلیوم کاهش و هنگامی که هلیوم از بین برود دیگر منبعی وجود ندارد و در نهایت در زمینه پزشکی با مشکل مواجه می شویم زیرا هلیوم برای کمک به بیماران در حوزه تشخیص بر وضعیت آنها در دستگاه های اسکنر MRI ارزش به سزایی دارد .

در شرکت گازهای طبی و صنعتی اردستان گازهلیوم توسط شرکت Air Product در سیلندر های 50 لیتری به همراه سرتیفیکیت وارد و توزیع می گردد .