• EN
  • |
  • FA

گاز مایع / یخ خشک (کربن دی اکسید)

یخ خشک (کربن دی اکسید)

یخ خشک (کربن دی اکسید)

یخ خشک چیست؟

یخ خشک از گاز کربن دی اکسید که در اتمسفر و حتی در بازدم انسانها  وجود دارد تشکیل می شود .هننگامی که گاز co2 یا کرین دی اکسید ،دی اکسید کربن ، گاز کربنیک مایع در دماو شرایط محیط قرار میگیرد ،یخ خشک تولید می شود.

نخستین دانشمندی که به وجود گاز co2 یا همان کربن دی اکسید پی برد ون هلمونت بود او با سوختن ذغال چوب در محفظه ای بسته متوجه شد که حجم خاکستر باقی مانده از حجم ذغال کمتر است و از سوختن از سوختن ذغال جسم نامرئی یا گاز از آن خارج می شود .

چگالی کربن دی اکسید 1.5 برابر بیشتر از چگالی هواست .کربن دی اکسید در دمای -78 درجه متراکم و به جسم سفید جامدی به نام یخ خشک تبدیل می شود .یخ خشک (Dry Ice)شکل جامد گاز CO2 می باشد که در سرمازایی مهمترین کاربرد را دارد .یخ خشک ماده ای غیر سمی و غیر خورنده است.

یخ خشک به هیچ عنوان ذوب نمی شود بلکه در اثر دما و گرما از فاز جامد به گاز تبدیل می شود و هیچگونه رطوبت ،نم و یا حالت مایعی از خود به جا نمی گذارد .

کاربرد های یخ خشک :

انقباض و فرو رفتگی های فلزات

برداشتن کاشی های کف با انجماد و انقباض آرام

نابود کننده ی جوندگان

یخ خشک همراه با الکل 90% برای داغ زدن

در صنعت پزشکی برای منجمد کردن پوست جهت از بین بردن ضایعات پوستی

برای منجمد کردن و انتقال اعضای بدن

کند کردن و حتر متوفق کردن واکنش های شیمیایی

در صنعت نفت برای پاکسازی روغن و تمیز کردن تانکرها

در صنعت نفت جهت شکاف دادن و افزایش جریان نفت در چاه

بارور کردن ابرها (با استفاده از انیدرید کربنیک)

به عنوان خنک کننده از CO2 در کپسول های آتش نشانی

تولید مه غلیظ ،دود سرد وبخار برای جلوه های ویژه

به عنوان جرم گیر و رسوب زدا

استفاده در آزمایشگاه ها و مراکز علمی ،صنعت روغن ، ذخیره مواد غذایی ، تهیه نوشابه ، انتقال گیاهان ، تولید فشار ،انقباض فلزات،چاه های آب و...

چرا به جای یخ معمولی از یخ خشک استفاده می شود ؟

زیرا یخ خشک به دلیل تصعید شدن هیچ گونه رطوبت و مایعی از خود به جا نمی گذارد و شکل ، مزه ، رنگ و... مواد را به هیچ عنوان تغییر نخواهد داد .

روش های حمل و نگهداری یخ خشک :

برای جابه جایی یخ خشک به دلیل دمای پایین حتما باید از دستکش های مناسب استفاده نمود زیرا در صورت برخورد با پوست دست باعث سوزاندن سریع سلول های پوستی می شود .برای جابه جایی و حمل یخ خشک از جعبه های یونولیتی و یا مخازن کرایوژنیک استفاده می شود .

یخ خشک چیست /کاربردهای یخ خشک /یخ خشک چگونه تهیه می شود /ساخت یخ خشک /تولید یخ خشک /خرید یخ خشک /فروش یخ خشک /استفاده از یخ خشک /روش های نگهداری یخ خشک /مزیت های یخ خشک /درباره یخ خشک