• EN
  • |
  • FA

مخلوط های گازی / مخلوط گازی پزشکی

مخلوط گازی پزشکی

مخلوط گازی پزشکی

کاربرد گاز میکس در صنایع پزشکی

گاز های میکس تنفسی

از گازهای مورد استفاده جهت تنفس بیماران ،می توان به مخلوط گاز اکسیژن با دیگر گاز ها اشاره نمود .به عنوان مثال از گاز میکس اکسیژن و نیتروژن و یا در صورت حاد بودن بیماری های تنفسی از میکس هلیوم و اکسیژن استفاده می کنند .میکس هلیوم و اکسیژن به علت چگالی پایین تر از هوا و کمتر بودن جرم مولکولی باعث جریان راحتتر ریه های فرد بیمار شده و تنفس را راحت تر میکند .

هلیوکس ترکیب هلیوم و اکسیژن تنفس را کند کرده و از دیگر کاربرد های آن می توان به ایتفاده این گاز در غواصی در اعماق دریا اشاره کرد .از این گاز برای درمان بیماری های آسم شدید و تنگی نفس استفاده می شود .

گاز میکس CO یا همان کربن مونوکسید کاربرد مهمی در جراحی های حساس قلبی ،ریوی ، کلیوی دارد و عامل تحریک کننده تنفس در جراحی ها می باشد .ترکیبات اصلی این مخلوط گازی شامل دی اکسید کربن و اکسیژن است که رطوبت ،مونوکسید کربن ،اکسید های نیتروژن و ناخالصی های این ترکیب گازی می باشد .

ترکیب گازی پزشکی جهت استریل

این گاز شامل گاز های اکسید اتیلن ،دی اکسید کربن با درصد ترکیب 1 الی 99 می باشد که برای استریلیزه کردن در صنعت پزشکی کاربرد دارد.

ترکیب گازی  پزشکی جهت مصارف اسپیرومتری

مخلوط گاز دی اکسید کربن ،اکسیژن ، نیتروژن در روش اسپیرومتری مورد استفاده قرار می کیرد در این روش ظرفیت تنفسی شش ها اندازه گیری و ثبت می شود و به صورت دوره ای جهت بررسی عملکرد ریه افراد دارای بیمار ی های مزمن ریوی انجام می پذیرد .

ترکیب گاز میکس صنعت پزشکی لیزر ایگزایمر

برای حراجی های حساس چشم پزشکی به عنوان مثال جراحی قرنیه با لیزر ایگزایمر این مخلوط گازی کاربر مهم و فراوانی دارد .لیزر ایگزایمر از ترکیب گاز های بی اثر Ar آرگون ،Krکریپتون،Xe زنون و یک اتم هالوژن مانند FL و CL تشکیل می شود .لیزر ایگزایمر به دلیل طول موج کوتاه ،چگالی و توان بالا جز مهمترین وسیله لیزر در میکرولیتو گرافی می باشد .

از کاربرد های مهم این گاز لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1 .فراآوری مواد

2.کاربرد های پزشکی

3.فوتولیتوگرافی

4.پرتودهی فرابنفش

5.صنعت سترول سازی

6.تولید میکرو قطعات ریز پردازنده